Artykuł sponsorowany Jak kupować paliwa stałe - luzem czy workowane?

Jak kupować paliwa stałe - luzem czy workowane?

Paliwa stałe dominują na polskim rynku jako najchętniej wybierany produkt do opału w piecach i kotłach. Chociaż do tej pory niezmiennie królował tu tradycyjny węgiel kamienny, dzisiaj coraz częściej zaopatrujemy się w ekologiczne surowce, takie jak ekogroszek. Bez względu na rodzaj paliwa, przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą wybrać najlepszy produkt. Jedną z nich jest sposób pakowania.

Workowany czy luzem?

Paliwa stałe, takie jak węgieł, orzech, ekogroszek czy miał, dostępne są na rynku w dwóch podstawowych wariantach: luzem oraz jako produkt workowane. W przypadku tej drugiej opcji zazwyczaj mamy do czynienia z workami o masie 25 kg, które oferowane są na sprzedaż na sztuki, ale mogą być również pakowane na paletach. Nie da się ukryć, że workowanie to znaczne ułatwienie, jeśli chodzi o transport oraz przechowywanie paliwa. Jeśli decydujemy się na zakup węgla, ekogroszku, miału czy innego rodzaju paliwa workowanego, warto zwrócić uwagę na technologie wykorzystane do pakowania produktu. Doskonale sprawdzają się tutaj specjalne worki foliowe wyposażone w system mikrowentylacji, który zapobiega zawilgoceniu paliwa i utracie jego cennych właściwości fizykochemicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie sposób pakowania i przechowywania paliwa jest jednym z kluczowych czynników decydujących o jego jakości. Węgiel, orzech czy ekogroszek, składowany luzem zbyt długo lub taki, do którego przeniknie wilgoć, będzie znacznie gorzej się palił, co zdecydowanie obniży wydajność instalacji ogrzewania w domu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Chociaż sposób pakowania to ważna kwestia przy zakupie paliw stałych, to jednak nie stanowi ona jedynego kryterium wyboru idealnego produktu. Podstawowym czynnikiem jest tu bowiem wartość opałowa, która informuje o kaloryczności węgla, czyli ilości energii otrzymanej z jego spalania.

Paliwo o większej wartości opałowej lepiej się pali, a więc w wolniejszym tempie, ale przy zachowaniu wysokiej temperatury. - Tłumaczy przedstawiciel sklepu Węglo Smyk z siedzibą w Rudzie Śląskiej. - Poza tym przy zakupie paliw stałych warto zwrócić uwagę na obecność ewentualnych zanieczyszczeń, np. pyłów czy kamieni, które obniżają jakość produktu. Dobry węgiel powinien charakteryzować się również jak najniższą wilgotnością.

Ze względy na przytoczone argumenty, zaleca się kupno paliw polskich, które posiadają lepsze parametry fizykochemiczne i gwarantują wydajną i niezawodną pracę kotła. W przeciwieństwie do tańszych, ale gorszych jakościowo paliw importowanych, polski węgiel charakteryzuje się niską zawartością popiołu i innych szkodliwych substancji, a do tego jest dokładnie osuszony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas