Artykuł sponsorowany Zalety oraz metody produkcji biopaliwa dla silników Diesla

Zalety oraz metody produkcji biopaliwa dla silników Diesla

Biodiesel, czyli biopaliwo dla silników wysokoprężnych to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Jego zalety dotyczą nie tylko dbałości o środowisko naturalne, ale też eksploatacji pojazdu i gospodarki. Produkcja biodiesla jest stosunkowo prosta i przy użyciu odpowiedniej aparatury możemy wykonywać ją samodzielnie we własnym garażu.

Definicja i zalety

Na początek warto wyjaśnić, czym jest biodiesel. Mianowicie jest to biopaliwo, czyli chemicznie przetworzony olej roślinny, przeznaczony do silników wysokoprężnych. Terminem tym określić możemy zarówno estry metylowe i etylowe kwasów tłuszczowych, jak i mieszanki paliwowe z olejem napędowym, którym zapewnia lepsze warunki pracy silnika.

Biopaliwo ma lepsze własności smarne niż tradycyjny olej napędowy i dzięki temu znacząco wpływa na żywotność silnika. Stosowanie biodiesla pozwala na dłuższą eksploatację pojazdu, a to w konsekwencji prowadzi do mniejszych kosztów jego utrzymania i napraw.

Inną zaletą tego paliwa jest brak zanieczyszczeń powietrza związkami siarki, a sama produkcja wprowadza mniejsze ilości dwutlenku węgla niż procesy związane z otrzymywaniem ON.

W zakresie gospodarki produkcja biodiesla pozwala aktywizować tereny wiejskie i zagospodarować nieużytki rolne – duża część otrzymywana jest z oleju rzepakowego. To także możliwość uniezależnienia energetycznego od dostaw ropy naftowej oraz zmniejszenie zależności cen paliw od cen ropy.



Metoda produkcji

Chociaż sama produkcja biopaliwa nie jest złożona i możemy przeprowadzić ją w domu bez specjalistycznej aparatury, to jednak wydajniejsze będzie użycie maszyn produkowanych przez IMIX. Ich wykorzystanie pozwala na uzyskanie w jednym cyklu o wiele większej ilości paliwa, niż bylibyśmy w stanie zrobić to samodzielnie.

W urządzeniach do produkcji biodiesla zachodzą procesy hydrolizy tłuszczu oraz estryfikacji tłuszczu z metanolem. Produktem końcowym są biodiesel, gliceryna, woda i katalizator. Tempo reakcji zależne jest od temperatury, odczynu pH środowiska, w którym zachodzi oraz intensywności mieszania. Urządzenia do produkcji biopaliw wyposażone są w grzałki, co znacznie przyspiesza proces produkcji. Dodatkowym udogodnieniem może być zbiornik do przygotowywania mieszaniny katalitycznej.

W Polsce najczęściej wykorzystywany jest olej rzepakowy, na świecie popularne są także olej sojowy i słonecznikowy. Biopaliwo otrzymać możemy też na przykład z oleju sosnowego. Użycie metanolu lub etanolu nie wpływa na właściwości biodiesla. Różnica dotyczy jedynie ceny katalizatora i z tego względu częściej stosowany jest metanol.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas