Materiał Partnera Jak powstają blachy i wypałki ze stali?

Jak powstają blachy i wypałki ze stali?

Blachy i wypałki stalowe to dwa z bardzo szerokiej gamy wyrobów hutniczych. W zależności od przeznaczenia mają zróżnicowane parametry chemiczne, fizyczne i wytrzymałościowe. Zazwyczaj są one poddawane dalszym procesom przetwórczym, w wyniku których powstają konkretne elementy lub produkty stalowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej w jaki sposób powstają blachy oraz wypałki stalowe, czym się charakteryzują i w jakich branżach znajdują zastosowanie.

 

Rodzaje blach stalowych

 

Parametrem wyróżniającym blachę od innych wyrobów stalowych są przede wszystkim jej wymiary. To jedyny produkt hutniczy, którego grubość jest znacznie mniejsza od długości i szerokości. Ta specyficzna forma daje ogromne możliwości dalszej obróbki. Z tego też powodu blachy uważane są za jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów stalowych. O ich wszechstronności świadczy choćby fakt, że są powszechnie stosowane niemal w każdej branży. Co więcej, mogą one występować w wielu gatunkach zróżnicowanych pod względem składu chemicznego czy zastosowanych powłok ochronnych. Najpopularniejsze rodzaje blach stalowych przybliża ekspert firmy MTM Stal z Tarnowskich Gór, która specjalizuje się w sprzedaży i obróbce wyrobów hutniczych:

Podziału blach stalowych można dokonać na podstawie kilku kryteriów. Najbardziej rozpowszechnione z nich to grubość blachy, jej faktura oraz zastosowane powłoki ochronne. Z uwagi na grubość można wyróżnić trzy podstawowe warianty blach. Pierwszy obejmuje bardzo cienkie blachy, których grubość to zaledwie setne, a czasem nawet tysięczne wartości minimetra. Z tego też powodu nazywane są one folią. Kolejna kategoria to blachy cienkie. W zależności od przyjętej normy mają one grubość do 5 minimetrów. Ostatnią grupę stanowią blachy grube, których grubość przekracza 5 minimetrów. Pod względem faktury można wymienić blachy gładkie oraz strukturalne. Te pierwsze mają płaską powierzchnię, natomiast drugie mogą występować jako blachy faliste, trapezowe lub żeberkowe. Aby podnieść odporność blach stalowych, powleka się je różnymi powłokami ochronnymi. Najbardziej popularną jest ocynk, czyli zabezpieczenie powierzchni blachy warstwą cyny. Można również spotkać blachy nierdzewne, wzbogacone dodatkiem chromu i niklu.
 

Metody produkcji, obróbki i zastosowanie blach stalowych

 

Podstawowym sposobem produkcji blach stalowych jest walcowanie. W zależności od rodzaju blachy, jaki chce się otrzymać, odbywa się ono na gorąco lub na zimno. Technika ta umożliwia otrzymanie arkuszy blachy o różnej grubości, szerokości i długości. Gatunek uzyskiwanej blachy zależy od walcowanego surowca. Ma on również wpływ na jej dalsze przetwarzanie i formowanie. Obróbkę gotowych arkuszy blach stalowych zaczyna się od cięcia, a dopiero później stosowane są inne techniki m.in. spawanie, gięcie czy wypalanie tlenowe. Ostatnia z tych metod pozwala na uzyskanie wysokiej  jakości wypałek stalowych o grubości nawet do 300 minimetrów.

Głównym obszarem zastosowania blach stalowych jest przemysł produkcyjny oraz szeroko pojęta branża budowlana. Blachy wykorzystywane są przez koncerny motoryzacyjne do wytwarzania elementów karoserii oraz mechanicznych podzespołów i części samochodowych. Równie chętnie sięgają po nie producenci sprzętów AGD, czy wyposażenia wnętrz. Z kolei w budownictwie bardzo często służą do wykonywania pokryć dachowych, a także innych elementów konstrukcyjnych budynku. Duża część instalacji wewnętrznych np. kotły centralnego ogrzewania, rury czy grzejniki również są wytwarzane z blach stalowych.

Podziel się