Artykuł sponsorowany Korzyści z recyklingu miedzi

Korzyści z recyklingu miedzi

Miedź to metal nieżelazny zaliczany również do grupy metali kolorowych. Wykorzystywana jest ona dzisiaj w niemalże wszystkich branżach. Miedź znajdziemy w sprzętach RTV i AGD, samochodach, kablach, w konstrukcjach budowlanych i tysiącach produktów wykorzystania domowego. Tak szeroki zakres wykorzystania powoduje, że połyskliwy rudawy metal jest również niebywale cenny w sektorze odzysku surowców. Poznaj zatem korzyści z recyklingu miedzi.

Najwyższa z możliwych jakości

Miedź jest specyficznym materiałem recyklingowym. W porównaniu z innymi surowcami po złożonym procesie selekcji, oczyszczania, segregowania, cięcia, a także po odzysku np. przetapianiu zachowuje ona w 100% takie same parametry fizyczne, co miedź pierwotna. Ciężko zatem rozróżnić materiał pochodzący z kopalni i następnie przetworzony od tego, który przeszedł wieloetapowy recykling w specjalistycznym zakładzie. To właśnie dlatego miedź zwana jest niekiedy nieśmiertelnym metalem – jej cykl życiowy po wydobyciu zdaje się bowiem nigdy nie kończyć. Ta sama partia miedzi może być poddawana odzyskowi setki razy bez straty żadnych wyjściowych parametrów.

Ochrona środowiska naturalnego

Zaletą recyklingu miedzi jest to, że pozwala on chronić środowisko naturalne. Malejące zapotrzebowanie na miedź pierwotną, a olbrzymie na miedź wtórną, pozwala zabezpieczać zasoby występujące w środowisku. Tworzenie kopalni miedzi niestety doprowadza w jej regionie do znacznych spustoszeń, które mają charakter nieodwracalny. Samo wydobycie oraz przeróbka metalu jest bardzo kosztowna i wymaga wykorzystania dużej ilości energii. Inaczej jest z miedzią z recyklingu. Jak podaje Europejski Instytut Miedzi, podczas odzysku tegoż materiału zużycie energii jest mniejsze o 85% niż podczas pierwotnej produkcji.

Nic dziwnego, że sektor recyklingu zaopatruje całą Unię Europejską w takie ilości miedzi wtórnej, aby zaspokoić rocznie minimum 50% całkowitych potrzeb na ten metal. Duże znaczenie dla odzysku mają zaś skupy złomu takie jak TOM-BUD. To one odbierają od klientów m.in. elektroodpady, które naszpikowane są metalami kolorowymi.

Opłacalność finansowa

Recykling miedzi wywołuje pozytywne reakcje na rynku jego sprzedaży. Nie tylko odzysk tego surowca jest opłacalny dla nowoczesnych gospodarek państw, ale także dla tysięcy firm, które tworzą produkty czy półprodukty z miedzi. Ta dzięki recyklingowi miedź nie jest zaliczana do bardzo drogich. Z miedzi wtórej tworzone są zaś elementy kabli, instalacji domowych, sprzętów elektrycznych czy konstrukcji budowlanych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas