Materiał Partnera Granulacja tworzyw sztucznych - charakterystyka procesu

Granulacja tworzyw sztucznych - charakterystyka procesu

Procesowi granulacji, inaczej densyfikacji, poddawane są różne materiały zarówno pochodzenia naturalnego, jak i tworzywa sztuczne. Proces ten znajduje zastosowanie w czasie recyklingu niebezpiecznych dla środowiska odpadów plastikowych i dzięki niemu mogą być one powtórnie wykorzystane do tworzenia różnorodnych produktów z tworzyw sztucznych. Jak przebiega proces granulacji i jakie ma zalety?

Granulacja tworzyw sztucznych – sposób na recykling odpadów plastikowych 

Odpady plastikowe stały się poważnym problemem dla środowiska. Od wielu lat produkujemy ich ogromne ilości, co sprawia, że recykling staje się wyjątkowo ważny nie tylko dla nas samych, ale także otaczającej nas przyrody. W przypadku granulacji tworzyw sztucznych ma ona przede wszystkim na celu przetworzenie plastiku w taki sposób, aby można go było ponownie wykorzystać. Powstaje wówczas tzw. regranulat, z którego mogą zostać wyprodukowane różne produkty.

Granulacja jest procesem, który ma na celu odpowiednie przetworzenie i zagęszczenie plastiku, aby mogły z niego powstać łatwe do ponownego wykorzystania granulki. Dzięki temu zmniejszamy ilość trafiających na wysypiska odpadów i ponownie wykorzystujemy cenny surowiec, który stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego – wyjaśnia ekspert z firmy Pol-Service Majcher Jacek z Rzeszowa.

Maszyny wykorzystywane w procesie granulacji tworzyw sztucznych

 

Granulacja tworzyw sztucznych odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, które pozwalają na szybkie i efektywne przerobienie poddawanych recyklingowi odpadów w nadający się do ponownego wykorzystania granulat. W procesie granulacji plastiku wykorzystuje się różnorodne maszyny, które wchodzą w skład linii do granulacji tworzyw sztucznych i mają na celu, m.in. rozdrabnianie oraz utwardzanie i czyszczenie, jak również skanowanie i separację powstającego regranulatu.

Do przebiegu procesu niezbędna jest wysoka temperatura. Warto wiedzieć, że recykling tworzyw sztucznych oraz jakość powstałego granulatu są uzależnione nie tylko od jakości materiału, który poddawany jest recyklingowi, ale także od jakości, rodzaju oraz parametrów pracy wykorzystywanych maszyn.

Po co granulować tworzywa sztuczne?

Plastikowy granulat to surowiec wtórny, który można w stosunkowo łatwy sposób ponownie wykorzystać. Sam proces granulacji pozwala na otrzymanie materiału, który będzie łatwy w przechowywaniu i transporcie, bezproblemowy w dozowaniu oraz stabilny pod względem właściwości fizykochemicznych. To wszystko sprawia, że inwestycja w maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych staje się dobrym sposobem na biznes, który może dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Podziel się