Materiał Partnera Jak utylizować odpady budowlane?

Jak utylizować odpady budowlane?

Zakończenie remontu czy budowy budynku pozostawia nas nie tylko z efektem końcowym w postaci pięknego nowego wnętrza lub wymarzonego domu, ale często także z górą niepotrzebnych i nierzadko szkodliwych odpadów. Są to elementy, które podlegają efektywnemu procesowi recyklingu, dlatego konieczne jest, żeby w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która przetwarza tego typu odpady. Dlaczego jest to tak istotne?

Narastający problem

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dużym problemem są w rzeczywistości odpady budowlane. Odpowiadają one za prawie 30 proc. wszystkich śmieci produkowanych w Unii Europejskiej, co pokazuje, że warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej i podjąć odpowiednie działania. Okazuje się bowiem, że wiele z nich można odzyskać, a zdarza się również, że część jest poszukiwanych przez osoby prywatne i firmy, które przejawiają chęć zakupu. W przypadku odpadów budowlanych, szczególnie przy stawianiu nowych budynków, pozostają materiały takie jak gruz, drewno czy niezużyty cement. Szczególnie w ich przypadku powinniśmy poszukać osób, którym moglibyśmy je odsprzedać lub oddać. Tego typu ogłoszenia często są na stronach internetowych, warto także popytać wśród najbliższych nam osób i sąsiadów. Można także rozważyć, czy pozostawione materiały nie posłużą nam w przyszłości. Wapno może przydać się bowiem do nawożenia ziemi, a resztki metalu czy drewna do stworzenia przydomowych rabat.

Co zrobić z pozostałymi po budowach odpadami?

Często najłatwiejszym oraz najtańszym sposobem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która zajmuje się odbiorem różnego typu materiałów przeznaczonych do recyklingu, w tym także budowlanych. Najczęstszą praktyką w ich przypadku jest dostarczenie nam na ograniczony czas specjalnego kontenera, do którego można wrzucać nieprzydatne już elementy. Przedsiębiorstwo uprzedzi nas również, jakie dokładnie materiały mogą się w nim znaleźć. Po ukończeniu remontu lub budowy, firma ta zabiera od nas kontener i w odpowiedni sposób, zgodny z zasadami ochrony środowiska, dokonuje ich przetwórstwa. Takim podmiotem jest choćby Karat Elektro Recykling S.A. z Torunia, od ponad 15 lat zajmujący się działalnością recyklingową. Dla inwestorów jest to sposób zdecydowanie najszybszy i najbardziej skuteczny, a co ważne, ma pozytywną wartość ekologiczną.

Wyrzucanie śmieci na dzikie wysypiska to wciąż w naszym kraju poważny problem. Dlatego tak istotne jest, aby uświadamiać ludzi, że prostymi środkami możemy uchronić nasze środowisko przed dewastacją, podejmując łatwe i wygodne metody działania, oferowane przez rynek.

Podziel się