Artykuł sponsorowany Kiedy wymienić zasobnik kotła na ekogroszek?

Kiedy wymienić zasobnik kotła na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek to opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna niż ogrzewanie gazowe, a także bardziej ekologiczna niż tradycyjne piece na węgiel i drewno. Zdarza się jednak, że po latach eksploatacji pojawiają się problemy ze zużytym podajnikiem opału. Nie trzeba wymieniać całego pieca! W jaki sposób można temu zaradzić i gdzie kupować wysokiej jakości części do naprawy kotła?

Wymiana zasobnika

Zasobniki na ekogroszek są stale narażone na działanie szkodliwych czynników środowiska, które mogą skracać ich żywotność – przede wszystkim wilgoć, brak przewiewu oraz obijanie się i tarcie paliwa o ich ścianki. Przyczyną pojawienia się wody na ścianach zbiornika zwykle jest niedokładnie wysuszone paliwo. Kupując je, nie ma się na to żadnego wpływu, gdyż zależy to od sposobu składowania w magazynie. Często worki z ekogroszkiem są podziurawione i wystawione bezpośrednio na deszcz. Po kilku latach pracy w wilgotnych warunkach warstwa antykorozyjna ściera się i zasobnik zaczyna rdzewieć, a jeśli zostanie to zbagatelizowane, pojawią się dziury.

W tym wypadku dla zasobnika nie ma już ratunku i trzeba będzie go wymienić. Po wymianie zasobnika na opał warto raz do roku całkowicie go opróżniać, myć, a następnie odmalować farbą o dobrych właściwościach antykorozyjnych. Zadbać należy również o rury do podajnika, które pracują w podobnych warunkach.

Zużyty ślimak

Jedną z częstych przyczyn awarii podajnika opału jest po prostu zużyty ślimak podajnika, czyli część, która odpowiada za przepychanie opału do kotła, w którym jest spalany. Podobnie, jak w przypadku zasobnika, ślimak może pod wpływem wilgoci i tarcia paliwa ścierać się, a następnie ulegać korozji. Jego zużycie ma bezpośredni wpływ na jakość spalania. Często pojawiającym się objawem zużycia ślimaka jest mielenie ekogroszku na miał, co powoduje nie tylko gorsze spalanie, ale też zwiększone dymienie. Jeśli jest się właścicielem kilkuletniego kotła, warto zamówić zapasowy ślimak wcześniej, aby od razu go wymienić w razie pojawienia się tego typu problemów.

Gdzie kupować części?

Części do kotłów na ekogroszek należy kupować tylko u profesjonalnych producentów lub ich zaufanych dystrybutorów. Lepiej zrezygnować z produktów wytwarzanych przez niezarejestrowanych amatorów. Firmą oferującą odporne na korozję zasobniki, rury do podajników oraz ślimaki jest między innymi Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Andrzeja Waloszczyka, którego siedziba znajduje się w Blachowni na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo prowadzi również sprzedaż internetową, dzięki czemu produkty są w stanie dotrzeć do klientów na terenie całej Polski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas