Materiał Partnera Kiedy warto zainwestować w wózek widłowy?

Kiedy warto zainwestować w wózek widłowy?

Transport oraz magazynowanie to obszary działania firm w niemal każdej branży. Związane z nimi czynności realizowane są w zakładach produkcyjnych, magazynach, hurtowniach, rozmaitych sklepach. Wszędzie tam, gdzie wymaga tego specyfika pracy, warto pomyśleć w zastosowaniu rozwiązań, których celem będzie przyspieszenie tego procesu. Do takich należą wózki jezdniowe podnośnikowe. W artykule radzimy, kiedy i gdzie warto je wykorzystać.

Rodzaje wózków widłowych

Podstawowa klasyfikacja wózków jezdniowych podnośnikowych opiera się na typach jednostek napędowych, w jakie mogą być one wyposażone. W tym zakresie wyróżniamy trzy:

  • spalinowy – przeznaczony do pracy na zewnątrz;
  • gazowy – o uniwersalnym charakterze, sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni;
  • elektryczny – stosowany wyłącznie wewnątrz budynków.

Duża moc silnika spalinowego sprawia, że napędzany nim wózek będzie w stanie przenosić duże obciążenia w trudnych warunkach terenowych, także na otwartym placu budowy. Natomiast modele elektryczne, dostępne między innymi w ofercie firmy IPZ, cenione są przede wszystkim za precyzję i możliwość manewrowania w ciasnej przestrzeni, na przykład sklepowego magazynu.

Konstrukcja wózków widłowych stworzona została z myślą o przewożeniu towaru układanego na drewnianych paletach. Ten sposób składowania jest obecnie powszechnie stosowanym w większości firm. W sprzedaży dostępny jest jednak dodatkowy osprzęt, którym możemy wyposażyć pojazd. Zaliczamy do niego wszelkiego rodzaju chwytaki przystosowane do konkretnych typów ładunków, w tym makulatury, drewnianych belek, beczek i wielu innych. Specjalne elementy pozwalają zmodyfikować też sposób umieszczania towarów na widłach. Dzięki temu możliwa jest pełna optymalizacja parametrów sztaplarki do naszych potrzeb.

Zastosowanie wózków jezdniowych

Jak wynika z powyższego, wózki widłowe będą niezastąpione wszędzie tam, gdzie magazynuje się towary lub prowadzi się ich załadunek i rozładunek. Nie sposób zatem wskazać tu wszystkich branż, w których są wykorzystywane. Na pewno znajdzie się wśród nich wszelka działalność produkcyjna, ale również firmy budowlane, transportowe czy świadczące usługi magazynowe. Zakup wózka będzie opłacalną inwestycją, gdy może on usprawnić procesy związane z przechowywaniem i przewożeniem towarów, a realizowane są one z dużą częstotliwością, to znaczy stanowią stały element działań przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast przydadzą się tylko jednorazowo czy też sezonowo, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wynajem wózka jezdniowego. Dzięki temu otrzymamy wszystkie korzyści związane z jego użyciem bez ponoszenia kosztów wynikających z utrzymania pojazdu. Usługi z tym związane mogą być świadczone długoterminowo lub krótkoterminowo, w zależności od specyfiki pracy.

Opracowanie:

Podziel się