Artykuł sponsorowany Jak dbać o wózek widłowy? Serwis i konserwacja

Jak dbać o wózek widłowy? Serwis i konserwacja

Wózek widłowy to urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza wiele prac w magazynach oraz na placach, gdzie składuje się towar. Dlatego jest to podstawowe wyposażenie każdej firmy posiadającej magazyn, sklepu oraz firm transportowych. Jednak jak każde urządzenie, również wózek widłowy, aby służył bezawaryjnie przez długi czas, musi być odpowiednio serwisowany oraz konserwowany. Warto wiedzieć, jak dbać o wózek widłowy, aby unikać niespodziewanych usterek i utrudnień podczas korzystania.

Kto odpowiada za stan techniczny wózka widłowego?

Tak jak w przypadku każdego pojazdu oraz urządzenia, za stan techniczny wózka widłowego również odpowiada jego właściciel. Do jego obowiązków należy przede wszystkim dopilnowanie prawnych formalności, jak rejestracja po zakupie oraz regularne dokonywanie przeglądów technicznych, a w przypadku awarii, konserwacja i serwis. Wózki widłowe mogą być serwisowane przez właściciela, gdy posiada specjalistyczną wiedzę lub przez wyspecjalizowanych fachowców.  Warto jednak mieć na uwadze, że do dokonania profesjonalnej konserwacji wózka widłowego trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Serwis i konserwację wózków oferuje przedsiębiorstwo serwisujące wózki widłowe Patrex z wieloletnim doświadczeniem i wykwalifikowanymi specjalistami.

Przeglądy techniczne wózków widłowych

Wózek widłowy to pojazd, który wymaga regularnych przeglądów technicznych. Dzielą się na trzy podstawowe:

  • codzienny,
  • konserwatorski,
  • okresowy.

Przegląd codzienny powinien być wykonywany przez operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy oraz po jej zakończeniu. Należy sprawdzić podstawowe funkcje oraz sprawność wózka. Wykonane czynności powinny być odnotowane w dzienniku lub systemie informatycznym. Kolejny przegląd konserwatorski może wykonać tylko osoba posiadająca uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Ten przegląd powinien być wykonywany co 30 lub 60 dni w zależności od rodzaju wózka. Przegląd okresowy również musi zostać wykonany przez uprawnioną osobę. Podczas tego przeglądu przedłuża się możliwość dopuszczenia wózka widłowego do użytku. Dlatego okresowe przeglądy weryfikują pełną dokumentację.

Dlaczego warto regularnie serwisować wózek widłowy?

Dzięki codziennym przeglądom technicznym można szybko dostrzec nieprawidłowości w funkcjonowaniu pojazdu. Szybko podjęte prace serwisowe wózka widłowego pozwalają na niepoduszczenie do powstawania poważnej usterki, a co za tym idzie na sprawną i tańszą naprawę. Warto też mieć na uwadze, że prawidłowy stan techniczny wózka widłowego wpływa na efektywność jego pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas