Artykuł sponsorowany Jakie wózki podlegają pod UDT?

Jakie wózki podlegają pod UDT?

Zwrotne, małe pojazdy o dużym udźwigu – wózki widłowe. Niezastąpione są w pracach magazynowych i logistycznych, jako skuteczny środek transportu bliskiego. Oddają nieocenione usługi w przedsiębiorstwach różnych branż. Tak jak inne urządzenia i maszyny mogą pracować jedynie na podstawie decyzji UDT, zezwalającej na ich eksploatację. Przeczytaj, czy jest tak rzeczywiście.

Czym są wózki widłowe w paru zdaniach?

Wózki podnośnikowe to zwrotne pojazdy transportu bliskiego o dużym udźwigu. Używane są do załadunku i rozładunku oraz przewożenia towarów na paletach w magazynach i firmach logistycznych, w zakładach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych, składach materiałów budowlanych i w innych miejscach. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wózków widłowych. Spalinowe napędzane olejem napędowym lub gazem LPG  i elektryczne zasilane bateriami ołowiowo-kwasowymi lub litowo-jonowymi. Wszystkie wymagają regularnych przeglądów i serwisów. Tego typu usługi wykonują specjalistyczne firmy, między innymi takie jak serwis wózków widłowych TLS Service z Krakowa, który przeprowadza remonty wózków widłowych i sprzedaje do nich części zamienne.

Przeglądy wózków podnośnikowych

Wózki widłowe, jak wiele innych urządzeń i maszyn podlegają dozorowi technicznemu. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o dozorze technicznym z dnia 21.12.2000 r. (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 oraz z 2002 r. nr 74, poz. 676) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3.02.2003 r. wprowadzającym zmiany w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. Nr 28, poz. 240), od dnia 18.08.2003 r. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają dozorowi technicznemu. Oznacza to, że mogą pracować pod warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji zezwalającej na ich eksploatacje, którą wydaje organ właściwej jednostki dozoru technicznego, czyli przez terenowy oddział Urzędu Dozoru Technicznego.

Dziennik konserwacji wózka widłowego

Należy pamiętać, że do obowiązków właściciela wózka podnośnikowego podczas przeglądu technicznego wózka widłowego, dokonywanych przez inspektorów UDT jest okazanie dziennika konserwacji wraz z aktualnymi wpisami uprawionego konserwatora. Dziennik musi zawierać wpisy o  przeglądach i naprawach oraz codzienne raporty dokonywane przed rozpoczęciem pracy wózka widłowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas