Materiał Partnera Kiedy stosuje się obróbkę skrawaniem w postaci toczenia CNC?

Kiedy stosuje się obróbkę skrawaniem w postaci toczenia CNC?

Toczenie to jedna z podstawowych form obróbki skrawaniem. Obecnie usługi w tym zakresie realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnego sterowania numerycznego, potocznie określanego jako CNC. Zastosowanie takiego rozwiązania wpływa nie tylko na szybkość ukończenia prac, ale przede wszystkim ich wysoką precyzję. Kiedy najczęściej wykorzystuje się zatem toczenie CNC i co charakteryzuje tę usługę?

Czym właściwie jest toczenie CNC?

Obróbka skrawaniem to rozwiązanie dające możliwość stworzenia detali o charakterystycznych kształtach. Taki sposób sprawdza się zarówno przy wyrobach z tworzyw sztucznych, jak i przede wszystkim metali. Nierzadko obróbce skrawaniem podlegają także elementy drewniane. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów obróbki skrawaniem jest toczenie CNC. Usługę tę realizuje firma Timrex, wykorzystując do tego celu nowoczesne i niezwykle funkcjonalne centrum tokarskie z napędzanymi narzędziami. Taka metoda gwarantuje najwyższą precyzję obrabianego detalu.

Na czym jednak konkretnie polega toczenie CNC? Stosuje się w nim metodę obracania detalu wokół własnej osi podczas obróbki, która realizowana jest nożem skrawającym. Solidny uchwyt pozwala na przeprowadzanie toczenia w bezpiecznych warunkach, które zapewniają także wysoką jakość samej obróbki. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego wyrób w finalnej formie jest dokładnie taki, jak zakładały wytyczne podane przez klienta. Jakie oprócz precyzji są jeszcze zalety toczenia CNC i kiedy stosuje się taką obróbkę skrawaniem?

Jakie kształty uzyskuje się poprzez toczenie?

Użycie obróbki materiału za pomocą toczenia CNC daje możliwość uzyskania detali o różnych kształtach. Najczęściej są o wyroby w formie rozmaitych brył. Obróbka skrawaniem w postaci toczenia CNC pozwala na przygotowanie przedmiotów w kształcie walca, stożka czy chociażby kuli. Zaletą zastosowania tokarki sterowanej numerycznie jest nie tylko wszechstronność w zakresie obrabianych detali, ale też szybkość realizacji zlecenia. Użycie maszyn CNC w obróbce skrawaniem znacząco przyspiesza bowiem przygotowanie wyrobów w pożądanym kształcie.

Kolejnym atutem toczenia CNC jest uzyskiwanie nawet skomplikowanych kształtów na obrabianym detalu. To również zasługa sterowania numerycznego, które w tym wypadku odpowiada za przeniesienie projektu w formie cyfrowej na realny wyrób z metalu czy tworzywa sztucznego. Metoda toczenia CNC doceniana jest w wielu branżach, w których wymagane jest używanie detali o charakterystycznych kształtach. Jest tak np. w motoryzacji czy przemyśle, a także budownictwie. To właśnie dla tych branż najczęściej wykonywane są rozmaite wyroby z użyciem tokarki sterowanej numerycznie.

Opracowanie:

Timrex Bożenna Tkaczyk-Piechna

Marki , Żytnia 9

Podziel się