Artykuł sponsorowany Specyfika projektowania modeli w CAD. Co warto wiedzieć?

Specyfika projektowania modeli w CAD. Co warto wiedzieć?

Żeby móc wykonać konkretny element z użyciem maszyn CNC, potrzebny jest projekt, który pozwoli komputerowi zrozumieć, jaki efekt chce się uzyskać. W tym celu korzysta się z modelowania komputerowego CAD. System ten pozwala wygenerować rysunki dwu- i trójwymiarowe. Przy takim projekcie uwzględnia się wszelkie parametry podane przez klienta. Tylko właściwe wykonanie modelu pozwoli maszynie CNC nadać elementowi wymagane parametry.

Czym jest CAD?

CAD (Computer Aided Design) to program wykorzystywany przez projektantów do tworzenia rysunków geometrycznych dwuwymiarowych oraz modeli w 3D. Służy on do wizualizacji, jak ma wyglądać element, który zostanie poddany obróbce CNC. Określa się w nim wszelkie parametry, które zostaną podane przez zamawiającego.

Złe wykonanie projektu w CAD spowoduje, że cała partia będzie musiała zostać odpadem, ponieważ nie będzie spełniała oczekiwań. Dlatego konieczne jest zatrudnienie specjalisty, który dobrze zna narzędzie i będzie się nim w umiejętny sposób posługiwał.

Jak tworzy się projekt w CAD?

Samo stworzenie projektu w CAD można podzielić na kilka etapów. Podstawowym oraz najważniejszym zadaniem jest uzyskanie informacji, jak dokładnie ma wyglądać model. W tym celu potrzebny jest kontakt z klientem, który opisze swoje oczekiwania i poda parametry potrzebne do utworzenia projektu.

Po uzyskaniu tych informacji następuje wykonanie projektu CAD. W zależności od trudności zlecenia czas potrzebny do realizacji jest zróżnicowany. Wiele zależy tutaj również od umiejętności specjalisty. Później następuje wykonanie pierwszego prototypu, aby zobaczyć ewentualne braki lub niedopatrzenia. Taki wstępny model trafia następnie do klienta, aby mógł on zobaczyć na żywo efekt pracy. W kolejnym etapie przeprowadzane są próby wytrzymałościowe. Jeżeli projekt spełnia wymagania i został zaakceptowany przez klienta, trafia on do maszyny CNC, która zacznie pracę na pełnych obrotach.

Jaki komputer potrzebny jest do pracy w CAD?

Nie ulega wątpliwości, że skoro projektowanie w CAD jest pracą graficzną, to komputer, na którym odbywają się prace, musi mieć odpowiednie parametry. W firmie POM Sztum wykorzystuje się wydajne jednostki, które bez problemu poradzą sobie z każdym zadaniem.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność procesora oraz na odpowiednią ilość pamięci RAM. Jednak kluczowym elementem komputera, który wpływa na szybkość pracy oraz możliwości edytora, jest karta graficzna. W przypadku zbyt słabych parametrów tego podzespołu wydajna praca w programie będzie niemożliwa, a przez to nie da się przejść do kolejnego etapu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas