Artykuł sponsorowany Czyszczenie form wtryskowych z wykorzystaniem ultradźwięków

Czyszczenie form wtryskowych z wykorzystaniem ultradźwięków

Każdy zakład produkcyjny stara się utrzymać jak najwyższą jakość tworzonych przez siebie wyrobów. W ten sposób zdobywa się zaufanie klientów, stabilną pozycję na rynku oraz dobrą sytuację ekonomiczną. Aby było to możliwe, właściciele firm muszą inwestować w nowoczesne maszyny produkcyjne i narzędzia takie jak np. formy wtryskowe. Te dość szybko ulegają zabrudzeniu, lecz nie wynika to z braku odpowiedniej higieny, a zużycia. Jak skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z form wtryskowych?

Dlaczego trzeba regularnie czyścić formy wtryskowe?

W czasie procesów produkcyjnych na powierzchni form wtryskowych powstają zabrudzenia, które należy systematycznie usuwać. Mowa tu o:

  • resztkach tworzyw na powierzchniach formujących,
  • rdzy na powierzchniach płyt formy,
  • rdzy i osadach na powierzchniach chłodzenia,
  • nagarach,
  • olejach,
  • pozostałościach środków rozdzielczych.

Nie da się uniknąć powstawania tego typu zanieczyszczeń, gdyż są one naturalną konsekwencją eksploatacji narzędzi. Zabrudzenia są tym większe, im częściej korzystamy z danej formy wtryskowej, ale nie jest to jedyna przyczyna. Narzędzie może brudzić się szybciej ze względu na:

  • nieprzestrzeganie parametrów procesów technologicznych,
  • słabą jakość powierzchni gniazda,
  • niepoprawną eksploatację formy,
  • właściwości fizyczno-chemiczne przetwarzanego materiału.

Zabrudzona forma nie jest w stanie produkować detali w powtarzalnej i oczekiwanej przez wytwórcę jakości. Ponadto rdza i osady, które pojawiają się w układach chłodzenia, znacznie obniżają ich efektywność. Jeśli wewnątrz formy zalegają jakieś zanieczyszczenia, nie da jej się prawidłowo wypełnić danym tworzywem. Można więc śmiało powiedzieć, że brudna forma wtryskowa to niższa jakość wyrobów.


Manualne czyszczenie form wtryskowych – wady tej metody

Formy wtryskowe można czyścić manualnie i jest to najtańszy sposób ich serwisowania. Niestety, by doprowadzić narzędzie do stanu, w którym można będzie użyć go ponownie, potrzeba czasu i zaangażowania pracownika. Czyszczenie manualne to czynność żmudna i wieloetapowa. Każdy element musi być oczyszczany osobno. Trudno oczekiwać też, by serwisant dokładnie usunął zanieczyszczenia z części o skomplikowanym kształcie. Zręczność ludzkich rąk ma swoje ograniczenia. Czy istnieje lepsza metoda czyszczenia form wtryskowych? Tak, ultradźwięki.

Ultradźwięki a czyszczenie form wtryskowych

Przedsiębiorstwo Zalpol dysponuje systemem, który umożliwia czyszczenie narzędzi metodą ultradźwięków. Składa się on z wanny ze stali nierdzewnej oraz głowicy sterowanej przez generator ultradźwięków. Zanieczyszczone formy wtryskowe umieszcza się w wannie, po czym następuje uruchomienie generatora. Ta metoda czyszczenia odznacza się wysoką skutecznością i szybkością. Ponadto przedłuża żywotność formy wtryskowej, gdyż usuwanie zanieczyszczeń odbywa się bez abrazji. Czyszczenie ultradźwiękami jest również bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Opracowanie:

Zalpol Jan Zalech

Reguły , Regulska 39a

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas