Materiał Partnera Jakim awariom może ulec agregat prądotwórczy?

Jakim awariom może ulec agregat prądotwórczy?

Stabilna praca generatora prądu gwarantuje jego niezawodność w każdych okolicznościach związanych z brakiem zasilania. W związku z tym warto dbać o stan techniczny jego poszczególnych komponentów. Zlekceważenie kwestii systematycznej konserwacji może prowadzić do nieodwracalnych lub kosztownych uszkodzeń głównych elementów: silnika, prądnicy, jak również układu stabilizacji napięcia.

Przyczyny usterek generatora prądu

W każdym intensywnie eksploatowanym urządzeniu jego poszczególne komponenty z upływem czasu ulegają zużyciu. Niemniej jednak długą żywotność agregatu prądotwórczego można zachować, dbając o jego regularne przeglądy. Zabiegi konserwacyjne wykonane na przykład w serwisie Wadras w Andrychowie, służą przede wszystkim temu, aby w porę zapobiec usterkom. Pracownicy poddają dokładnym oględzinom kluczowe elementy sprzętu, oceniając ich stan techniczny i w razie potrzeby wymieniają na nowe. Zaniedbanie tej podstawowej kwestii ze strony użytkownika może skutkować niemiłą niespodzianką w przypadku braku zasilania w sieci.

Drugim częstym powodem awarii jest użytkowanie niezgodne z zaleceniami producenta. Można do nich zaliczyć przechowywanie oraz transport urządzenia w innej pozycji niż robocza, brak ochrony generatora w trakcie pracy przed opadami atmosferycznymi lub eksploatacja w zamkniętym pomieszczeniu. Dodatkowo bardzo często zapomina się o zasadzie podłączania i odłączania odbiorników stopniowo oraz wyłącznie w trakcie działania urządzenia. Takie postępowanie skutkuje najczęściej poważnym przeciążeniem generatora.

Elementy ulegające najczęstszym awariom

Wskutek zaniedbań ze strony użytkowników nierzadko na duże uszkodzenia narażona prądnica oraz układ regulowania napięcia. W ramach naprawy prądnicy agregatu mechanicy dokonują jej przezwojenia lub całkowitej wymiany. Sercem każdego generatora jest również silnik, którego nierówna praca także jest sygnałem do tego, aby skonsultować stan techniczny urządzenia z fachowcami. Nie zawsze jednak brak reakcji agregatu na próby jego uruchomienia muszą wiązać się z niesprawnością napędu. Równie często jest to spowodowane awarią świecy zapłonowej, która mogła ulec zalaniu.

Kontroli podczas przeglądu powinny być także poddawane filtry powietrza oraz paliwa, gdyż ich zabrudzenie lub zły stan techniczny przekładają się na gorszą kulturę pracy silnika, jego moc i szybsze zużywanie się części składowych. Każdy objaw nieprawidłowego działania agregatu prądotwórczego musi zostać skonsultowany ze specjalistą, gdyż stanowi zagrożenie dla użytkownika i może prowadzić do nieodwracalnych już uszkodzeń urządzenia.

Opracowanie:

Wadras sp.j. Ryszard Potempa Paweł Kozioł

Andrychów , Beskidzka 7a

Podziel się