Materiał Partnera Jakie wyróżniamy rodzaje surowców wtórnych?

Jakie wyróżniamy rodzaje surowców wtórnych?

Na szczęście dla ludzi oraz naszej planety, bardzo wielu z nas zaczyna powoli przykładać sporą wagę do recyklingu, dbania o środowisko naturalne i ochronę Ziemii przed zanieczyszczeniami. Każdorazowy koszt wyprodukowania papieru, plastiku, czy metali jest bardzo dużym kosztem, nie tylko finansowym, ale również ekologicznym. Przetwarzanie surowców wtórnych jest sposobem na walkę z krzywdzeniem środowiska, warto więc wiedzieć co możemy poddawać takim procesom i gdzie się z nimi zgłosić.

Surowce wtórne - co to jest?

Surowce wtórne to inaczej produkty, które zostały już raz, lub kilka razy wykorzystane, ale nie trzeba poddawać ich utylizacji czy wyrzucać, ponieważ po przejściu odpowiedniej obróbki mogą znowu stać się podatne do użycia, praktycznie jak nowe. Jest to tak zwany recykling, a to pojęcie raczej nie jest nikomu obce, szczególnie w dzisiejszych czasach. Co jest bardzo ciekawe, materiał pozyskany np. z plastikowej butelki, nie musi ponownie zostać wykorzystany do stworzenia następnej butelki, a może być składnikiem tysięcy innych produktów, które są wykorzystywane niemalże wszędzie. Przedmiot, który powstanie z surowców wtórnych, prawdopodobnie będzie mógł być użyty ponownie, a następnie jeszcze kilka razy.

Rodzaje surowców wtórnych

Surowce wtórne można podzielić na kilka podstawowych kategorii, ale tak naprawdę można wyróżnić ich setki. Cztery główne rodzaje surowców wtórnych to tworzywa sztuczne, szkło, makulatura oraz metale, szczególnie aluminium.

Recykling metali

Najważniejsze z metali są z pewnością aluminium, miedź,  cynk czy cyna, choć czasem spotyka się też różne stopy metali. Proces przygotowania aluminium do wtórnego użytku może trwać nawet dwa miesiące. Przez ten czas usuwane są wszelkie kolory i nadruki, produkt zostaje przetopiony, a następnie wykonywany jest odlew w wyspecjalizowanych foremkach.

Recykling makulatury

Papier wykonywany jest poprzez wydobywanie z drzew celulozy, czego nie można dokonać bez ich ścięcia. Recykling makulatury jest zatem ogromnie ważny, ponieważ jedna tona papieru powstaje na skutek ścięcia około 15 naprawdę dużych drzew. Ponowne wykorzystywanie papieru sprawia, że jest on tańszy, ponieważ jego produkcja również jest mniej kosztowna. Zyskują zatem wszyscy, zarówno środowisko, jak i ludzkość.

Recykling szkła

Szkło jest idealnym materiałem do recyklingu, ponieważ może być wykorzystywane ponownie dowolną ilość razy, bez utraty ani grama.

Recykling tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to wszelkie plastiki, butelki czy różne opakowania. Zatruwają one środowisko naturalne, mogą to bez przeszkód czynić nawet przez tysiąc lat, zanim ulegną rozkładowi naturalnemu. Jak widać, recykling jest nam potrzebny. Jeżeli chciałbyś sprzedać surowce wtórne, które mogłeś nazbierać, udaj się do firmy Trojek Group Sp. z o.o., która prowadzi skup surowców wtórnych.

Podziel się