Materiał Partnera Czy oddawania złomu do skupu jest opłacalne?

Czy oddawania złomu do skupu jest opłacalne?

Skup złomu to miejsce, które bardzo chętnie przyjmie różnego rodzaju odpady zalegające w naszych piwnicach czy na strychach. Pomimo tego większość osób nie myśli o tego typu odpadach jak o skarbach, za które można otrzymać realne pieniądze. Właściciele złomu z zasady narzekają na bardzo niskie stawki, które są oferowane za złom. Okazuje się jednak, że sprzedaż złomu może stać się bardzo dochodowych interesem.

Rodzaj złomu, a cena

Najbardziej powszechny na naszym rynku jest złom stalowy. Co za tym idzie należy on też do najtańszych. Cena złomu stalowego waha się od kilkudziesięciu groszy do złotówki za 1 kilogram. W przypadku innych rodzajów metali stawki cenowe są dużo bardziej atrakcyjne. Aluminium, miedź, mosiądz czy cyna mają dużo wyższe ceny w skupie. Dla najdroższych metali oraz stopów sięgają one nawet 20 zł/kg.

Bardzo opłacalna może być także sprzedaż starych kabli, akumulatorów, silników jak również przewodów elektrycznych. Cennik złomu nie jest uzależniony wyłącznie od rodzaju metalu. Pod uwagę brane są również takie parametry jak:

  • grubość,

  • zastosowanie,

  • procentowa zawartość danego surowca w stopie,

  • kształt złomu (wsadowy lub niewsadowy),

  • czystość.

Każdy z tych parametrów stanowi składową końcowej ceny, jaką zaoferuje nam skup złomu.

Z czego pozyskiwać złom?

W przypadku najtańszego, stalowego złomu raczej nie ma problemów z jego pozyskaniem. Wśród wielu odpadów gromadzonych na strychu lub w garażu z pewnością znajdą się płaskowniki, stare pręty, części samochodowe lub rowerowe, rury, stare narzędzia itp.

A co w przypadku droższych metali kolorowych? W tej sytuacji najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zbieranie puszek aluminiowych. Stare felgi lub różnego rodzaju elementy montażowe to kolejne surowce, za które możemy otrzymać niemałe pieniądze. Miedź możemy pozyskiwać ze starych przewodów oraz rur. Metale szlachetne są odzyskiwane ze zużytych komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.

Koszty sprzedaży złomu

Na opłacalność sprzedaży złomu składa się nie tylko cena skupu danego surowca, ale także koszty, jakie musimy ponieść na jego zdobycie, oczyszczenie, załadunek i transport. W wielu przypadkach może okazać się, że rachunek zysków i strat wyjdzie na zero. Nie jest to jednak regułą. Wiele punktów skupu złomu proponuje swoim Klientom bezpłatny odbiór odpadów. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Pozyskanie i przygotowanie złomu z pewnością nie będą wiązały się z dużymi wydatkami.

Pozostałe odpady

Mówiąc o złomie warto także poruszyć kwestie skupu innych odpadów jak makulatura, szkło czy folia. W wielu gospodarstwach domowych zalegają spore ilości tego typu odpadów. Oczywiście ceny skupu tych surowców są o wiele niższe aniżeli w przypadku metali. Niemniej jednak może to być idealny sposób na dodatkowy zarobek. A jednocześnie doskonała okazja na zrobienie gruntownego porządku w piwnicy, na strychu czy w garażu.

Oddając złom oraz surowce wtórne do profesjonalnego skupu mamy gwarancję, że zostaną one poddane legalnej i ekologicznej utylizacji. Dlatego oprócz zarobionych pieniędzy warto także wziąć pod uwagę wkład w ochronę środowiska. Wybierając firmę recyklingową Flor-Met, działającą na terenie województwa małopolskiego, mamy gwarancję uczciwych cen oraz sprawnej organizacji odbioru złomu.

Opracowanie:

Podziel się