Artykuł sponsorowany Jakie wymogi musi spełniać kontener socjalny?

Jakie wymogi musi spełniać kontener socjalny?

Kontenery socjalne to obiekty, które zazwyczaj spotykamy na placach budowy. Ale ich solidna konstrukcja, duża funkcjonalność, niskie koszty oraz łatwy montaż sprawiają, że zastosowanie obiektów kontenerowych jest znacznie szersze. Oczywiście, aby wykorzystanie kontenerów do danych celów było możliwe, konieczne jest odpowiednie wyposażenie oraz zadbanie o wszelkie kwestie techniczne i prawne. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły.

Czym są kontenery socjalne?

W przeciwieństwie do budynków tradycyjnych, a więc murowanych, kontenery socjalne to obiekty, które nie są trwale osadzone w gruncie. To jednak jedna z ich licznych zalet, gdyż właśnie dlatego są konstrukcjami mobilnymi, a ich przenoszenie z miejsca na miejsce nie stanowi żadnego problemu. Kontenery socjalne to jednolita konstrukcja, której montaż jest wyjątkowo łatwy. Tak naprawdę na miejsce, gdzie ma znaleźć się kontener, trafia gotowy do użytku obiekt z podstawowym wyposażeniem kontenerów socjalnych. Cechują się one prostą bryłą, co ułatwia jej wewnętrzne zagospodarowanie, a ostatecznie pozwala cieszyć się dużą i funkcjonalną przestrzenią.

Dlaczego kontenery socjalne są tak chętnie wybierane? Przede wszystkim ze względu na wygodę. Oprócz tego, że są wyjątkowo łatwe w zaaranżowaniu oraz znacznie tańsze niż klasyczne budynki, odznaczają się ogromną trwałością i uniwersalnością. Wykorzystuje się je m.in. jako:

  • pomieszczenia socjalne dla pracowników,
  • zaplecze techniczne lub magazynowe,
  • tymczasowe kwatery mieszkalne,
  • obiekty gastronomiczne,
  • szatnie sportowe,
  • tymczasowe biura,
  • obiekty handlowe.

Czy konieczne jest pozwolenie na postawienie kontenera?

Wszelkie regulacje związane z możliwością postawienia kontenera są dokładnie określone przez prawo budowlane. Zgodnie z nim obiekty kontenerowe należą do grupy tymczasowych obiektów budowlanych. To oznacza, że postawienie kontenera nie wymaga uzyskania pozwolenia. Niezbędne jest jedynie zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego organu. Ale aby faktycznie tak było, konieczne jest spełnienie określonych przez prawo warunków. Otóż obiekt kontenerowy nie może być trwale połączone z gruntem, natomiast po upływie określonego w zgłoszeniu terminu musi zostać przeniesiony w inne miejsce lub przeznaczony do rozbiórki. Maksymalny czas użytkowania kontenera to 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Jeśli kontener ma być wykorzystywany dłużej niż 180 dni, wymagane będzie uzyskanie pozwolenia.

Wymagania techniczne

Tak naprawdę to, jakie dokładnie wymogi techniczne musi spełniać kontener, zależy od tego, w jaki sposób będzie użytkowany. Niemniej jednak, obiekty kontenerowe pełniące nie tylko funkcję magazynu, ale użytkowane przez ludzi muszą spełniać pewne podstawowe zasady bezpieczeństw i higieny. Biorąc pod uwagę fakt, że kontenery stanowią konstrukcje całoroczne, a więc są użytkowane niezależnie od pogody, muszą zapewniać odpowiednią termoizolację oraz wentylację. Dzięki właściwej izolacji kontenery zapewniają komfort również zimą, natomiast wentylacja zapobiega utrzymywaniu się wilgoci, co mogłoby prowadzić do pojawienia się grzyba lub pleśni.

Ponadto w zależności od przewidywanej liczby osób, która będzie korzystać z kontenera, konieczne jest dopasowanie jego wymiarów i dostępnej przestrzeni. Istotną kwestią jest również odpowiednia wielkość drzwi i okien oraz wykończenie ścian i posadzek, gdyż wszystko to wpływa na bezpieczeństwo korzystania z obiektów. Co więcej, producenci kontenerów zapewniają konstrukcje w pełni przystosowane do podłączenia wszystkich najważniejszych instalacji oraz mediów, takich jak – prąd, woda, kanalizacja, system grzewczy, a nawet klimatyzacja.

Niezbędne zaplecze sanitarne

W przypadku kontenerów socjalnych, które użytkowane są jako zaplecze dla pracowników, tymczasowe kwatery mieszkalne czy szatnie sportowe lub pracownicze nie może zabraknąć strefy sanitarnej. Ta kwestia również regulowana jest przez prawo. Podstawowe wyposażenie sanitarne ma zapewnić pracownikom oraz innym użytkownikom kontenerów komfortowe i higieniczne warunki bytowe. W przypadku obiektów kontenerowych, które są rozwiązaniem tymczasowym, a jednocześnie, np. podczas budowy, narażone są na intensywne eksploatowanie, do wykonania wyposażenia sanitarnego najlepiej sprawdza się laminat poliestrowo-szklany. Takie wyroby znaleźć można między innymi w ofercie firmy Paszkowiak. Brodziki, umywalki, koryta umywalkowe, kabiny prysznicowe, kabiny narożne czy też toalety tureckie z laminatu odznaczają się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dodatkowo ich czyszczenie nie stwarza żadnych problemów. Zaletą skorzystania z takich produktów jest także możliwość ich dowolnego dopasowania pod względem wymiarów, formy czy innych parametrów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas