Materiał Partnera Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Budując dom, a właściwie konstruując dach swojego przyszłego domu, nie możesz zapomnieć o więźbie dachowej. Bez tego istotnego elementu cała budowa po prostu nie ma sensu. Istnieje wiele różnych rodzajów więźby, jak wybrać tę odpowiednią, aby później nie żałować? Jaki mamy wybór? Tego wszystkiego się dzisiaj dowiesz i łatwiej będzie ci podjąć decyzję.

Czym właściwie jest więźba dachowa?

Warto zacząć od najważniejszego, czyli czym właściwie jest więźba dachowa? Jest to nic innego, jak drewniany szkielet dachu. Dzięki temu stelażowi ciężar z pokrycia dachowego zostaje przeniesiony na konstrukcję nośnych ścian. Jak wytłumaczyć to najprościej? Wyobraź sobie położyć dach “w powietrzu”. Czy to jest wykonalne? Nie. Pokrycia dachowe same w sobie ważą dość sporo, a jeśli dodamy do tego deszcz czy śnieg to ta waga drastycznie rośnie w górę. Odpowiednia więźba dachowa chroni przed zawaleniem się budynku.

Jaki rodzaj więźby dachowej wybrać? Skąd zakupić drewno?

Więźbę dachową należy wybrać nie na podstawie tego co nam się wizualnie podoba, a dopasować odpowiedni rodzaj do budynku. Przede wszystkim główną rolę gra metraż, a właściwie rozpiętość dachu oraz stopień nachylenia. Tradycyjna więźba składa się z kilku podstawowych elementów jak np. krokwie, płatwie, murłaty, słupy, kleszcze, miecze, jętki oraz wiatrownice. Gdy już zdecydujemy się na odpowiedni rodzaj więźby dachowej, czas zakupić elementy. Gdzie zrobić?

Elementy więźby budowlanej można zakupić w składzie tarcicy. Jak wybrać odpowiednią firmę? Zwróć uwagę na to, aby miała ona nowoczesne zaplecze produkcyjne. Dzięki temu swoje drewno otrzymasz szybko, ale obróbka wciąż będzie bardzo precyzyjna. Jedną z takich firm, jakie warto polecić ze względu na profesjonalne podejście do tematu, jest Ren-Drew Renata Siwiec, gdzie nie tylko zakupisz drewno szybko i przyjemnie, ale także i będzie ono wysokiej jakości.

Rodzaje więźby dachowej - krokwiowa

Więźba krokwiowa to najprostszy typ konstrukcji jaki można zastosować. Jakie są wymogi? Rozpiętość dachu musi być mniejsza niż siedem metrów, a nachylenie połaci to 30-50°. Aby stelaż spełniał swoją funkcję, krokiew powinien mieć długość 4,5 lub 5 metrów. Krokwie mają jedynie dwa punkty oparcia - w kalenicy i na murłatach, ułożonych na stropie albo ścianach kolankowych.

Rodzaje więźby dachowej -  krokwiowo-jętkowa

Więźbę krokwiowo-jętkowa również często stosuje się podczas budowy domu. Wykonuje się ją na dachach o rozpiętość 7-11 m oraz nachyleniu 35-60°. W porównaniu do więźby krokwiowej ma ona dodatkowe wzmocnienie. Są to poziome wiązary jętkowe, zamocowane w połowie długości krokwi lub ponad połową.

Rodzaje więźby dachowej - płatwiowo-kleszczowa

Więźba płatwiowo-kleszczowa montowana jest na dachach o rozpiętości ponad 11 m i nachyleniu 6-70°. W takiej konstrukcji krokwie opierają się już nie tylko na murłatach, ale także i na płatwiach, czyli belkach wspartych na słupach. Oczywiście, dalej spełniają one swoją funkcję, czyli przenoszą ciężar z dachu, jednak większość tego obciążenia przenoszona jest na strop, a jedynie niewielka część na ściany zewnętrzne.

Opracowanie:

Ren-Drew Renata Siwiec

Badowo-Mściska , Grójecka 6

Podziel się