Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje papieru ściernego i jego zastosowanie?

Jakie są rodzaje papieru ściernego i jego zastosowanie?

Papier ścierny jest najbardziej znanym materiałem ściernym, stosowanym bardzo powszechnie do obróbki drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Spotykamy go w formie arkuszy jak i taśm. Papier powstaje z papieru lub płótna, które są połączone z ziarnem materiału ściernego za pomocą spoiwa – kleju lub żywicy. Z jakiego rodzaju papierem ściernym możemy się spotkać?

Europejska norma FEPA P

Ziarna materiału ściernego mogą mieć różną wielkość, w zależności od naszych potrzeb i rodzaju podłoża. Wyróżniamy ziarna duże, które usuwają większą powierzchnię materiału oraz ziarna małe – służące dokładnemu wykończeniu powierzchni. Granulacja papieru ściernego jest określana za pomocą wystandaryzowanej skali typu FEPA P (europejska skala). Jaką wiedzę daje nam numer materiału ściernego? Czym większy numer papieru, tym jego ziarno jest drobniejsze. W praktyce znaczy to, że większy numer papieru odpowiada dokładniejszej obróbce. Dodatkowo, papiery ścierne wykorzystywane do obróbki na sucho, jak i na mokro występują w określonych numerach. Podstawowy podział papieru ściernego dotyczy jego zastosowania na sucho lub na mokro. Jeżeli używamy papieru ściernego w wersji na mokro, pamiętajmy, by namoczyć go na około 5 minut, aby stał się bardziej elastyczny.

Granulacja papieru ściernego

Wyróżniamy kilka rodzajów papieru ściernego w zależności od przeznaczenia: papier ścierny do drewna (najlepsza ziarnistość od P 24 do P 400), do betonu (P20 do P 24), do metalu (P 80 do P500 oraz P 800 do P 1500), do tworzyw sztucznych (P 600 do P 1200) lub papier uniwersalny. W profesjonalnej hurtowni typu Adro Hurtownia artykułów ściernych i technicznych, sprzedawca doradzi nam jaka ziarnistość papieru będzie najlepsza do rodzaju powierzchni, a więc papieru z jak wysokim P powinniśmy użyć.  Zastosowanie odpowiedniej granulacji pozwala nam także na uzyskanie odpowiedniego efektu. Największa granulacja aż do P 2500 pozwala nam wyszlifować materiał na błysk. Jeżeli chcemy malować lub lakierować podłoże, warto użyć papieru o P w przedziale P 200 do P 800. Gdy chcemy oczyścić powierzchnię przyda się papier o P od 100 do 180. A jeżeli chcemy nadać materiałowi odpowiedni kształt używamy papieru (najczęściej za pomocą szlifierki) od P 12 do P 100. Użycie odpowiedniego rodzaju papieru pozwoli nam uzyskać planowany efekt, a nie zniszczy podłoża.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas