Artykuł sponsorowany Jakie są najczęstsze przyczyny awarii urządzeń chłodniczych?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii urządzeń chłodniczych?

Specjalistyczne urządzenia chłodnicze służą do utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury w czasie przechowywania i transportowania produktów. Regały, chłodnie czy mroźnie znajdują szerokie zastosowanie w gastronomii i przemyśle spożywczym. Praca urządzeń, nawet tych określanych jako bardzo efektywne, czasem zostaje przerwana przez usterkę. Jakie przyczyny najczęściej powodują awarie urządzeń chłodniczych?

Ubywanie czynnika chłodniczego

Częstym problemem w sprzętach chłodniczych okazuje się ulatniający czynnik chłodniczy. Ta usterka wynika z nieszczelności całej instalacji, związanej ze zużytymi uszczelkami bądź poluzowanymi lub przetartymi przewodami. Taką awarię, obniżającą wydajność urządzenia, dość łatwo da się rozpoznać. Naprawa polega na wymianie uszkodzonego elementu instalacji i uzupełnieniu układu brakującym czynnikiem chłodzącym.

Do zapewnienia bezproblemowego i skutecznego działania sprzętów chłodniczych niezbędna jest ich właściwa konserwacja. Takie systematyczne serwisowanie urządzeń chłodniczych umożliwia sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych elementów urządzenia i może zapobiec poważnym awariom w przyszłości.

Brak ciśnienia w agregacie

Brak przepływu wody przez parownik w agregacie oznacza problem z działaniem filtra wody. W dużych urządzeniach zazwyczaj jest to skutkiem przytkania rury lub zaworu przez czynniki zewnętrzne. Podczas serwisowania lub przy pierwszym uruchomieniu do układu może dostać się powietrze, co stwarza ryzyko zapowietrzenia i braku ciśnienia. Takie niebezpieczeństwo powstaje również w momencie, gdy po włączeniu sprzętu zmniejszy się objętość czynnika, np. mieszanki glikolu.

W sytuacji, gdy przyczyny braku ciśnienia w agregacie są niemożliwe do określania, konieczne jest zdecydowania się na usługi sprawdzonego serwisanta urządzeń chłodniczych, np. Full Cool z Garbowa.

Zalanie czynnikiem chłodniczym

Wyciek czynnika chłodniczego na sprężarkę najczęściej spowodowany jest oblodzeniem parownika, przeładowaniem układu substancją, niewłaściwą rurką kapilarną, nadmiarem oleju lub źle ustawionym zaworem rozprężnym. Poważnym problemem okazać się może również zassanie ciekłego czynnika chłodniczego, co grozi uszkodzeniem części mechanicznych całego układu.

Usterki często pojawiają się po procesie odszraniania parownika, na skutek utraty oleju. Dzieje się to przez przedostanie się par czynnika chłodniczego do karteru, rozpuszczenie oleju i przepompowanie go do obiegu. W takie sytuacji znacznie spada ciśnienie, a praca sprężarki nagle ustaje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas