Artykuł sponsorowany Uzdatnianie wody metodą odwróconej osmozy – na czym polega?

Uzdatnianie wody metodą odwróconej osmozy – na czym polega?

Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie człowieka bez dostępu do czystej wody. Razem z powietrzem jest ona niezbędnym czynnikiem do życia nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Woda naturalnie występuje w przyrodzie, co jednak nie oznacza, że nie jest ona dotknięta działalnością człowieka. To przez niego do wody trafiają zanieczyszczenia, takie jak: żelazo, azotany i amoniak. Rozwiązaniem dla zanieczyszczonej wody, jest jej uzdatnianie. Poznaj metodę uzdatniania wody i przekonaj się dlaczego jest ona skuteczna.

Uzdatnianie wody – co to za proces?

Uzdatnianie wody to proces, który wykonuje się w celu usunięcia z wody wszelkich szkodliwych substancji oraz toksyn. Usuwane są także zanieczyszczenia mechaniczne takie jak rdza, piasek, muł czy inne substancje znajdujące się w sieciach wodociągowych. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że uzdatnianie wody to długotrwały zabieg, który składa się z co najmniej kilku etapów. Rozpoczyna się go od filtrowania mechanicznego. Jest o szczególnie ważny moment, ponieważ źle przeprowadzone filtrowanie może doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji wodociągowej. Efektem tego etapu jest przeprowadzenie analizy fizykochemicznej, którą wykonuje się w laboratorium.

Odwrócona osmoza – sposób na zanieczyszczoną wodę

Proces odwróconej osmozy zwany inaczej demineralizacją, związany jest z oddzieleniem zanieczyszczenia rozpuszczalnego i koloidalnego o wielkości z przedziału 0,1 - 0,001 µm. Na tym etapie wykorzystuje się środek uzdatniający, który przedostaje się przez membranę półprzepuszczalną. Osmoza zamieszczana jest w ramie ze stali nierdzewnej. Magazynowanie uzdatnionej wody zdemineralizowanej odbywa się w pojedynczym zbiorniku.

Warto wspomnieć, że woda po procesie odwróconej osmozy jest odsolona, zaś instalacja odwróconej osmozy powinna być eksploatowana w sposób ciągły. Dezynfekcja wody zdemineralizowanej odbywa się w pętli pojedynczej lampy UV, która zmienia skład fizykochemiczny, smak i zapach wody.

Korzyści z odwróconej osmozy

Zastosowanie procesu odwróconej osmozy korzystnej wpływa na uzdatnianie wody przeznaczonej do spożycia. Z zalet tej technologii korzysta także środowisko naturalne. Jak podkreśla specjalista z BROMAR Serwis urządzeń gastronomicznych i chłodniczych, „demineralizacja wody powoduje, że staje się ona bardziej miękka, co oznacza dłuższą żywotność pralki, zmywarki i innych sprzętów użytku powszechnego”. Decydując się na regularne wykonywanie uzdatniania wody, zwiększasz skuteczność funkcjonowania systemu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas