Artykuł sponsorowany Jakie odpady zaliczamy do niebezpiecznych?

Jakie odpady zaliczamy do niebezpiecznych?

Kiedy zaczynamy szukać definicji odpadów niebezpiecznych, oczekujemy konkretów. Docierając do obowiązującej ustawy o odpadach, czytamy natomiast, że „odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w katalogu odpadów, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 3, jako odpady niebezpieczne, z zastrzeżeniem art. 7”. Zaczynamy drążyć, ale idąc wskazówkami kolejnych punktów ustaw i załączników, rezygnujemy. Szukamy więc przykładów.

Trudne sprawy. Jak dojść do tego, czym są odpady niebezpieczne?

Nasz wstęp nie jest przypadkowy i nieprzemyślany. Chcąc przygotować artykuł o odpadach niebezpiecznych, zaczęliśmy od poszukiwania definicji. Pierwsza mówi nam mniej więcej tyle, że niebezpieczne są te odpady, które ustawa uznaje za niebezpieczne. No to szukamy dalej i dalej docieramy do podobnych „definicji”. Wszystko jest zagmatwane, bo ciągle spotykamy odniesienia do innych przepisów lub dokumentów, z których część jest uchylona albo z jakichś względów nie obowiązuje. Jaki jest finał? – Docieramy do ustawy z 1997 roku, która określała odpady niebezpieczne jako te, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny i inne właściwości i okoliczności stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska.

Nie bez powodu więc przedsiębiorca, którego obowiązkiem jest zająć się odpadami pochodzącymi z jego firmy, bardzo często sięga po konsulting środowiskowy. I jeśli okazuje się, że nasz przedsiębiorca ma do czynienia z odpadami niebezpiecznymi, stawia na współpracę z firmą wyspecjalizowaną w gospodarce odpadami niebezpiecznymi właśnie.

Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Eco Rgs z województwa mazowieckiego, właściwe gospodarowanie odpadami w świetle obowiązujących przepisów jest na tyle trudne, że w branży powstają firmy o coraz ciaśniejszych specjalizacjach.

Zerkając na przykład w jeden z załączników uchylonej już ustawy o odpadach z 2001 r., czytamy o właściwościach odpadów, które powodują, że stają się one niebezpieczne. Czytamy o substancjach, które są: wybuchowe, utleniające, wysoce łatwopalne, łatwopalne, drażniące, szkodliwe, toksyczne, rakotwórcze, żrące, zakaźne, działające szkodliwie na rozrodczość, mutagenne… – a to jeszcze nie wszystko; do tego załączników razem jest 4. Jeśli więc zastanawiamy się, czy odpady pochodzące z naszej firmy, to odpady niebezpieczne i potrzebna nam jest właściwa gospodarka odpadami niebezpiecznymi, nie traćmy czasu, bo to jest niczym próba postawienia sobie samemu diagnozy w chorobie. Zdecydujmy się na konsulting środowiskowy, poradźmy się fachowców.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas