Artykuł sponsorowany Jakie gatunki drewna egzotycznego najlepiej sprawdzą się na podłogę?

Jakie gatunki drewna egzotycznego najlepiej sprawdzą się na podłogę?

Drewno egzotyczne to różnorodne gatunki, które nie występują naturalnie w rodzimym klimacie. Są trudniej dostępne, za to mają oryginalny wygląd i ciekawe właściwości. To sprawia, że są chętnie poszukiwane przez tych klientów, którym szczególnie zależy na wysokiej jakości podłóg. Jakim przykładowym wariantom warto się przyjrzeć? I gdzie zamawiać tego typu produkty?

Drewno azobe

To pochodzące z lasów równikowych Afryki Zachodniej drewno zalicza się do najtwardszych gatunków egzotycznych. Wyróżnia się ponadprzeciętną twardością, a ciężar właściwy wynosi 1100 kg/m3 przy wilgotności 12 – 15%.

Dlaczego warto inwestować w drewno azobe? Ponieważ wykazuje bardzo dobrą odporność na działanie różnych czynników, w tym wilgoci. Nie straszne mu także szkodniki czy substancje kwasowe. Podczas użytkowania nie wymaga natomiast impregnacji. Z tych powodów rewelacyjnie sprawdza się nie tylko w roli budulca statków, mostów czy podkładów kolejowych, ale także podłóg i schodów.  

Jedyną wadą jest to, że z uwagi na swoją twardość niełatwo poddaje się obróbce. Do przycinania trzeba używać specjalnie przystosowanych narzędzi.  

Drewno bintangor

Kolejna propozycja to materiał, który w naturalnej formie występuje w Indonezji, Malezji, Nowej Kaledonii, Papui-Nowej Gwinei oraz na Filipinach.

Drewno bintangor – bo o nim mowa – występuje na rynku w różnych barwach: od koloru różowo-brązowego, przez oranż, aż do ciemnej czerwieni. Można go zakupić na przykład w hurtowni drewna egzotycznego  ENA.

Jest produktem wytrzymałym, odpornym na uszkodzenia i wgniecenia, trwałym i stabilnym To popularny materiał stolarski, który stanowi podstawę dla stolarki okienno-drzwiowej oraz do tworzenia pięknych podłóg.    

Drewno bosse

Drewno bosse, które w przeciwieństwie do azobe, nie stawia dużych oporów przy obróbce mechanicznej, pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Ghany, Kamerunu i Kongo. Występuje w różowo-brązowych i pomarańczowo-brązowych odcieniach.

Gatunek ten wyróżnia się ciekawą strukturą i wydziela przyjemną woń, przywodzącą na myśl cedr. Jest również niewrażliwy na wilgoć, grzyby i pleśnie, zatem z powodzeniem będzie służyć przez długie lata jako materiał budowlany na podłogi.

Drewno padouk

Do chętnie wybieranych gatunków drewna egzotycznego należy również padouk, pochodzące m.in. z regionów Demokratycznej Republiki Konga. Jedną z cech charakterystycznych jest wybarwienie w wielu odcieniach czerwieni oraz słodki, migdałowy zapach.

Podobnie jak bosse, również padouk uznaje się za surowiec trwały i odporny na wiele czynników.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas