Artykuł sponsorowany Czy budowa tarasu wymaga starań o pozwolenie budowlane?

Czy budowa tarasu wymaga starań o pozwolenie budowlane?

Decydując się na budowę tarasu trzeba poświęcić dość dużo uwagi na wybór materiałów do budowy tarasu, jego usytuowanie, rozmiar i sposób wykończenia. Mimo że zazwyczaj projekt tarasu zlecany jest podmiotom zewnętrznym, od właściciela oczekuje się, chociażby podania zarysu, określenia rodzaju materiału, z którego chciałby zbudować taras? Zobaczmy, jak przedstawiają się kwestie prawne budowy tarasu?

Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne przy budowie tarasu, sprawa wydaje się mało skomplikowana, chociażby z tego powodu, że prawie budowlanym nie występuje zapis definicji tarasu. Ale czy rzeczywiście prawo budowlane nic nie mówi na temat budowy tarasów? Wydaje się to mało wiarygodne i tak też jest w rzeczywistości.

Taras to rodzaj dużego balkonu

Taras z definicji to rodzaj dużego balkonu, który może być umieszczony na parterze, piętrze lub na płaskim dachu. Wynika z niej fakt, iż podobnie, jak klasyczne balkony są one częścią budynku. Dlatego, chociażby szukając informacji na temat tego, jakiej wielkości możemy zbudować taras, należy mieć na uwadze dwa paragrafy z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych obiektów budowlanych. Chodzi o par. 12 ust. 5 oraz par 3. pkt. 24 lit a. Wynika z nich, że wielkość tarasu należy tak oszacować, aby odległość tarasu względem granicy z sąsiednią działką budowlaną nie była mniejsza niż 1,5 m, a powierzchnię tarasu wlicza się do kubatury brutto budynku.

Taras to nie obiekt małej architektury dlatego pozwolenie jest konieczne

Przynależność tarasu do budynku sprawia, że taras nie może być obiektem małej architektury. Dlatego decydując się na budowę tarasu, należy postępować według tej samej procedury co przy budowie obiektu, przy którym powstaje taras. Czyli jeśli przy dotychczas użytkowanym domu postanowimy zbudować taras, nie tylko potrzebujemy pozwolenie na budowę, ale ten fakt należy zgłosić odpowiednim władzom przed przystąpieniem do budowy. Zatem wybór odpowiednich materiałów na taras to jedno, a prawne uporządkowanie jego budowy to drugie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed zgłoszeniem budowy tarasu dokonać wyboru dostawcy drewna na taras czy kamienia naturalnego w przypadku tarasu z kamienia, jednak budowa może ruszyć dopiero po otrzymaniu pozwolenia budowlanego.

Nie ma co kombinować i szukać luki w prawie, ponieważ prawo budowlane w tym przypadku, mimo że nie mówi o tarasie wprost z uwzględnieniem jego definicji, to ewidentnie mówi o tym, że jest to nierozerwalna część budynku i musi być traktowana jak, jak każdy inny budynek. Budowa tarasu prowadzi do powiększenia kubatury budynku (stanowi jego rozbudowę), a rozbudowa budynku bez stosownych pozwoleń traktowana jest jako samowolka budowlana.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas