Artykuł sponsorowany Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej?

Zestaw fotowoltaiczny to nie tylko panele – w skład kompletnej instalacji wchodzi między innymi stelaż, kable i przewody oraz inwerter. Panele mogą być zamontowane na dachu lub na gruncie, wówczas wykorzystuje się nieco inne rozwiązania. Niemniej jednak podstawowe elementy zestawu są zawsze te same.

Z czego zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Zjawisko fotowoltaiczne, jakie zachodzi w panelach, polega na przetwarzaniu energii słonecznej w prąd stały, który następnie jest przekształcany przez inwerter w prąd zmienny wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych. Najważniejszym zatem elementem każdej instalacji są panele, które odpowiadają za zmianę promieniowania w prąd. Każdy moduł zbudowany jest z ogniw, których ilość decyduje o mocy panela. Obecnie na rynku dostępne są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, przy czym za bardziej wydajne uznawane są panele monokrystaliczne zbudowane z jednego kryształu, co daje więcej przestrzeni do swobodnego ruchu elektronów. Kolejny ważny element zestawu PV to inwerter, czyli falownik, który odpowiada za przekształcanie prądu stałego w zmienny, czyli taki, który płynie w gniazdkach. Inwerter dostosowuje parametry wyprodukowanego prądu do warunków sieci publicznej.

Każda instalacja fotowoltaiczna musi być zamontowana na stelażu – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z montażem na dachu, czy na gruncie, a poszczególne elementy powinny być odporne na korozję. Specjalistą w dziedzinie projektowania i montażu paneli PV jest firma EkoCentrum Spartherm z Krakowa. Fachowcy zawsze dobierają elementy montażowe do rodzaju dachu – kąta jego nachylenia i rodzaju pokrycia.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Jak łatwo się domyślić system fotowoltaiczny bez okablowania byłby niekompletny. Kable do fotowoltaiki muszą spełniać szereg norm, wśród których warto wspomnieć o odporności na wysokie napięcie, działanie ekstremalnych temperatur, promieniowanie UV i ogień. Cechą charakterystyczną przewodów PV jest gruba izolacja

Fotowoltaika w Krakowie zawsze jest montowana z zastosowaniem zabezpieczeń AC/DC, które chronią instalację przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi. Stosuje się zatem zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, instalacje odgromowe i uziemiające. Uzupełnieniem okablowania są tak zwane konektory, czyli złącza MC4, za pomocą których łączy się poszczególne moduły.

Dobór odpowiednich podzespołów decyduje o sprawności i wydajności instalacji – liczy się jakość i niezawodność zastosowanych rozwiązań. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas