Artykuł sponsorowany Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?

Dbałość o środowisko naturalne jest obecnie koniecznością. Jednym z rozwiązań służących naturze są odnawialne źródła energii, czyli naturalne i niewyczerpywalne surowce. Na ogół odnawialne źródła energii kojarzone są z energią wiatrową i słoneczną, co wynika z ich popularności. Jednak pod tym określeniem ukrywają się również inne źródła pozyskiwania energii. Sprawdź jakie!

Najpopularniejsze OZE

Odnawialne źródła energii opierają się na ekologicznych, naturalnych zasobach. Określa się je jako niewyczerpywalne, cechują się bowiem niekończącą się możliwością wykorzystania. Zapewniają bezemisyjną, efektywną produkcję energii elektrycznej i cieplnej.

Wśród najpopularniejszych źródeł wymienia się przede wszystkim energię słoneczną, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. W celu jej przetworzenia stosuje się kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, które pochłaniają energię promieniowania słonecznego i odpowiednio ją przekształcają. Ich powszechne stosowanie wynika z łatwości instalacji i możliwości dopasowania do określonych warunków.

Drugim ważnym źródłem energii jest wiatr. Zastosowanie znajdują tu turbiny wiatrowe, które wykorzystują energię kinetyczną wiatru do produkcji energii elektrycznej. Obracające się łopaty generują energię, wykorzystując ruch powietrza i różnicę gęstości mas powietrza. Energia wiatrowa jest szeroko dostępna, ale cechuje się zmiennością czasowa i przestrzenną. Jak wskazują specjaliści z firmy Sol-Cam, energetyka wiatrowa jest mniej popularna z uwagi na warunki instalacji i wymagania przestrzenne. Wiatraki są ogromnymi obiektami, ich budowa jest regulowana wieloma przepisami prawnymi.

Pozostałe odnawialne źródła energii

Energia wodna opiera się na mocy przepływającej wody. Odpowiedni zestaw turbin, spiętrzeń, zapór i strumieni jest w stanie wyprodukować energię elektryczną. Wykorzystuje się tu regularne zmiany poziomu wód mórz i oceanów.

Energia pochodząca z biomasy jest kolejnym popularnym sposobem na ekologiczny prąd i ciepło. Wykorzystuje się tu substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Jest to tzw., biomasa stała, a więc rośliny i drewno, ciekła – biopaliwa oraz gazowa – biogaz.

Energia geotermalna pochodzi z kolei z wnętrza Ziemi. Wykorzystuje ciepło wód i skał, które znajdują się pod powierzchnią. Jest to jedno z najtrudniejszych do pozyskania źródeł energii, złoża bowiem znajdują się na znacznych głębokościach. Czerpanie z niego wymaga wykonania odwiertów i pobrania gorącej wody lub pary wodnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas