Artykuł sponsorowany Czy można samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Czy można samodzielnie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga wiedzy, praktyki, narzędzi i umiejętności. Czy takie zadanie można wykonać samodzielne? To pytanie złożone, na które trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Odpowiedź determinowana jest nie tylko posiadaniem wymienionych zasobów, lecz także zależy od tego, czy na inwestycję planowane jest pozyskanie dotacji z programów rządowych typu Czyste Powietrze. 

Konieczność posiadania umiejętności i narzędzi

Należy pamiętać, że montaż fotowoltaiki, to proces, na który składa się wiele elementów i bynajmniej nie ogranicza się od przykręcenia paneli do dachu. Zadanie to wymaga precyzyjnej wiedzy na temat współpracy podzespołów, dobrania odpowiedniego miejsca do umiejscowienia falownika, położenia okablowania czy wybrania optymalnej połaci dachu. Do tego należy zaopatrzyć się w takie narzędzia jak:

  • wiertarka, śruby, drabina,
  • linki, obuwie i kask zapewniające bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach,
  • odzież i rękawice robocze.

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się tego wyzwania we własnym zakresie. W szczególności, że prawo pozwala na takie działania, należy jedynie poinformować dostawcę energii elektrycznej o takim zamiarze. 

Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej a państwowe dofinansowania

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy planowane jest pozyskanie dotacji z programów państwowych. W wymaganiach dotyczących programu Mój Prąd można odnaleźć informację, że można samemu wykonać montaż instalacji PV, mając odpowiednie umiejętności i uprawnienia. O ile umiejętności podlegają raczej subiektywnej ocenie, tak drugi człon jest jednoznaczny. Mowa tutaj o odpowiednich uprawnieniach budowlanych lub instalatora OZE. Jeśli nie posiadamy tego typu dokumentów, niestety nie pozyskamy dotacji, wykonując montaż we własnym zakresie. W takim przypadku wymagana jest faktura VAT za montaż, potwierdzająca, że zadanie zostało wykonane przez uprawniony podmiot.

System mieszany montażu instalacji PV jako rozsądny kompromis

Jeśli jednak oszczędność lub zamiłowanie do majsterkowania przeważają i samodzielne wykonanie prac może przynieść wymierne korzyści, możliwe jest wykorzystanie modelu mieszanego. Można podejść do tego dwojako: poprosić firmę z branży o konsultacje na każdym etapie montażu lub po zainstalowaniu zwrócić się o zaaprobowanie prac przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. W ten sposób nie tracimy możliwości pozyskania dotacji oraz oszczędzamy na montażu. Jednak zaleca się zlecenie całości prac i przeprowadzenie procesu przez zawodowców. Mają oni nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne przygotowanie. Warto pamiętać, że prawidłowo zamontowany sprzęt to gwarancja pozyskania maksymalnej ilości energii, oraz niejednokrotnie możliwość zwrócenia się do danej firmy o ewentualny serwis czy przegląd. A takie zabiegi znacznie przedłużają żywotność wszystkich elementów.

Koszty błędów popełnionych w czasie samodzielnego montażu paneli fotowoltaicznych

Jak przedstawiono, montaż instalacji PV to zagadnienie wielowymiarowe i złożone, a na każdym etapie można popełnić nawet drobny błąd, który może nas w przyszłości wiele kosztować.

-Oczywiście, możliwe jest samodzielne zamontowanie paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników: zacienienie dachu o różnych porach dnia i roku, wpływ elementów sąsiadujących na zaciemnienie paneli, czy wybór odpowiedniej połaci dachu. Te składowe wpływają na produktywność instalacji, czyli ilość wyprodukowanej energii. Oszczędność na montażu może przynieść straty w postaci niewykorzystanego potencjału instalacji, co bezpośrednio przekłada się na rentowność całej inwestycji. - wyjaśnia przedstawiciel Spółki Komandytowej Jaromir Jastrzębski, zajmujący się kompleksową obsługą montażu instalacji fotowoltaicznych.

Warto wspomnieć o błędach na etapie montażu samych paneli na dachu. Często zdarza się, że podczas montowania stelażu, uszkadzana jest powłoka dachu, co skutkuje przeciekami. Nawet z pozoru niewielka nieszczelność może prowadzić do poważnych szkód w postaci zawilgocenia i rozwoju grzybów czy pleśni na poddaszu oraz w izolacji budynku.

Należy także pamiętać o kwestii najważniejszej. O ile montaż instalacji naziemnej nie niesie ze sobą dużego ryzyka kontuzji, tak sprawa z pracami na dachu to poważne ryzyko wypadku. Poniesione koszty ekonomiczne są niczym, w porównaniu z urazami czy nawet utratą życia, które wcale nie są wyimaginowaną teorią a realną możliwością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas