Artykuł sponsorowany Jakie drewno opałowe ma największą wartość energetyczną?

Jakie drewno opałowe ma największą wartość energetyczną?

Wprawdzie sezon letni w pełni, ale najbardziej przezorni z nas już teraz myślą o zakupie drewna na zimę. Podstawową kwestią staje się wówczas opłacalność – sprawdzać powinniśmy jednak nie tylko cenę za metr sześcienny, lecz także jego wartość energetyczną. Ma ona kluczowe znaczenie. To właśnie ten parametr mówi nam, jak wiele ciepła uzyskamy przy spalaniu danego rodzaju drewna.

W jakich jednostkach mierzona jest wartość energetyczna drewna?

Wartość energetyczną drewna, nazywaną także wartością opałową lub kalorycznością, mierzy się w GJ/m3. GJ, czyli gigadżule, to jednostka energii. W przypadku wartości energetycznej zestawiamy ją z metrami sześciennymi, co daje bardzo czytelny wynik – konkretną liczbę obrazującą kaloryczność, którą łatwo można porównać z ceną danego rodzaju drewna.

Bardzo często spotykaną jednostką jest także kWh/mp, gdzie pierwsza wartość to kilowatogodzina, czyli ilość energii wytworzona przez godzinę spalania drewna, natomiast druga to metr przestrzenny.

Metr przestrzenny, podobnie jak metr sześcienny, stanowi sześcian krawędziach długości jednego metra. W przeciwieństwie jednak do metra sześciennego dotyczy drewna leżącego swobodnie, razem z przestrzenią pomiędzy szczapami, przez co nieco lepiej odpowiada rzeczywistości. W zależności od gatunku drewna, jeden metr przestrzenny zawiera od 0,65 do 0,7 metra sześciennego.

Od czego zależy wartość energetyczna drewna?

Wartość energetyczna drewna zależy przede wszystkim od dwóch czynników – jego rodzaju oraz wilgotności. Zaleca się palenie drewnem o wilgotności wynoszącej maksymalnie 15%. Wartość taką uzyskuje drewno sezonowane od półtora roku do dwóch lat. Zalecenie to dobitnie tłumaczą czyste dane – świeże drewno o wilgotności 50% może mieć nawet o połowę mniejszą wartość energetyczną, niż drewno o wilgotności 12‐15%!

Nie bez znaczenia jest też to, że świeże drewno po prostu źle się pali – dużo dymi, skracając przy okazji żywotność komina i kotła. Palenie tak wilgotnym drewnem w kominkach grozi natomiast zanieczyszczeniem powietrza w domu. Jeżeli nie mamy gdzie suszyć drewna, warto zakupić takie, które już odleżało odpowiedni czas – np. w firmie „Gałązka”.

Najbardziej kaloryczne gatunki drewna

Zakładając, że drewno jest już odpowiednio wysuszone, możemy porównać ze sobą gatunki drewna – oczywiście pod względem kaloryczności. Sprawdzając np. ofertę firmy „Gałązka” dowiemy się, że największą wartość energetyczną ma grab, kolejne miejsca zajmują natomiast buk czerwony, dąb, jesion, akacja i brzoza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas