Artykuł sponsorowany Jak przygotować kominek na zimę?

Jak przygotować kominek na zimę?

Koc, ciepła herbata i kominek to zestaw idealny na zimę. Zanim jednak oddamy się przyjemnościom serwowanym przez długie i chłodne wieczory, warto zadbać o to, aby nic nie zakłóciło naszych chwil relaksu. Sprawdziliśmy, o czym należy pamiętać, żeby cieszyć się przytulnym, bezpiecznym i dającym ciepło kominkiem.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

O kominek, jak o niemal wszystko inne w naszym życiu, trzeba dbać. Do obowiązków właścicieli takich współczesnych palenisk należy przeczyszczenie przewodu kominowego. Powinno się to robić przynajmniej dwa razy do roku, również w okresie grzewczym. Chodzi o to, aby zapobiec ryzyku wystąpienia pożaru lub zatrucia się mieszkańców domu jakimiś toksycznymi oparami. To zagrożenia typowe dla wszystkich miejsc, w których mamy do czynienia z ogniem. Pamiętajmy o tym, że tylko kominiarz może wystawić nam dokument poświadczający, że wszystko jest w porządku. I chodzi tu już nawet nie tylko o kwestie związane z wypłatą ewentualnego zadośćuczynienia za wyrządzone przez kominek szkody, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo nas samych oraz wszystkich domowników.

Korpus paleniska powinien zostać uprzątnięty. Zapewne po zakończeniu ostatniego sezonu kominkowego z wnętrza urządzenia został usunięty cały nagromadzony tam popiół, ale w ramach przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu, warto dobrze odkurzyć wnętrze kominka oraz przetrzeć je np. mieszanką wody z octem. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu szyby. Jeśli jest taka potrzeba, trzeba ją myć nawet co kilka dni. Można do tego użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach lub własnych, sprawdzonych produktów.

Drewno to podstawa

Nie możemy zapomnieć o elemencie, bez którego kominek będzie tylko wątpliwą ozdobą naszego salonu. Jest nim oczywiście drewno. Warto o nim pomyśleć wcześniej, nawet tuż po zakończeniu zimy. Wiosna to całkiem rozsądna pora na zainteresowanie się tematem. Szczapy, które kupimy, będą miały okazję się podsuszyć, ponieważ drewno tuż po ścięciu charakteryzuje się dość wysoką wilgotnością, a to z kolei ma wpływ na jakość jego palenia.  Najwygodniejszą opcją wydaje się skorzystanie z usług przedsiębiorstwa, którego głównym profilem działalności jest sprzedaż opału.

Przedstawiciel firmy Standrew z Kurska w województwie lubuskim wyjaśnia nam dlaczego.

Takie drewno jest już pocięte na odpowiednie kawałki i dowiezione prosto do domu klienta. Wystarczy je tylko ułożyć w drewutni, koniecznie zadaszonej. Nie trzeba wtedy samemu martwić się o przygotowanie go do palenia, co jest dość ciężką pracą.

Można się też zdecydować na zakup większych, okrągłych kawałków drewna. Jest to zazwyczaj trochę tańsze, ale wiąże się z koniecznością samodzielnego porąbania lub pocięcia polan. Można się dzięki temu poczuć jak w filmie. W końcu rąbanie drewna w grubym swetrze, z kobietą wyglądającą przez kuchenne okno, to popularny motyw, z którym każdy z nas spotkał się przynajmniej raz w życiu w jakimś filmie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas