Artykuł sponsorowany Jaki rodzaj drewna wybrać do palenia w kominku?

Jaki rodzaj drewna wybrać do palenia w kominku?

Efektywność ogrzewania domu kominkiem jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju wybranego drewna. Nie chodzi wyłącznie o jego dobre sezonowanie, ale również gatunek drzewa, z którego zostanie ono pozyskane. Poszczególne odmiany przede wszystkim mają inne wartości opałowe i na to zwłaszcza należy zwrócić uwagę. W artykule wyjaśniamy między innymi, czy lepiej sprawdzi się materiał z drzew iglastych, czy liściastych.

Co wpływa na wartość opałową?

W ofercie rynkowej do wyboru jest kilka rodzajów drewna, najczęściej z drzew liściastych. Te różnią się między sobą przede wszystkim czasem i sposobem spalania, wydzielanym aromatem, kolorem płomienia, ilością wydzielanego dymu, a także kalorycznością. Ten ostatni parametr jest niezwykle istotny dla osiąganego efektu cieplnego oraz zdolności skutecznego, ekonomicznego ogrzewania mieszkania. Warto wiedzieć, że drewno twarde czy też pozbawione kory ma znacznie większą wartość opałową, podobnie jak szczapy prawidłowo sezonowane, czyli osuszone. Im mniejszy poziom wilgotności, – nie powinien przekraczać 20% – tym lepsze oddawanie ciepła do otoczenia. Mało kaloryczny opał można natomiast poznać po tym, że jego płomień jest znacznie większy.

Jako drewna kominkowego nie wykorzystuje się raczej gatunków iglastych ze względu na ich dużą żywiczność. Powoduje to, że szczapy podczas spalania charakterystycznie strzelają, ale jednocześnie przyczyniają się do zabrudzenia paleniska. Jego doczyszczenie będzie trudne i zajmie sporo czasu. Ponadto podczas spalania wytwarza się dużo dymu oraz sadzy, która osiada na przewodzie kominowym, ale również ściankach kominka.

Jakie poleca się gatunki liściaste?

Jak już zostało wspomniane, najlepszym wyborem będzie materiał pozyskany z drzew liściastych, które są zdecydowanie bardziej ubogie w żywicę. Tutaj warto zdecydowanie postawić na gatunki twarde, wśród których można wyróżnić na przykład:

  • jesion – jego jedyną wadą może być trudność w podzieleniu go na mniejsze kawałki. Mimo to idealnie nadaje się na opał w kominku ze względu na wysoką kaloryczność i tym samym wydajność;
  • buk – również dobrze sprawdza się jako drewno kominkowe, ponieważ oddaje sporo ciepła, ma niską zawartość kory, a spala się powoli oraz równomiernie;
  • dąb – ten rodzaj z kolei poza dobrym parametrami opałowymi, wyróżnia się uwalnianym podczas spalania aromatem. Z tego względu bardzo często wybiera się go do procesu wędzenia;
  • grab – nie da się ukryć, że to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o drewno do kominków. Charakteryzuje się małym płomieniem i powolnym spalaniem przy jednoczesnym oddawaniu sporej ilości ciepła do pomieszczenia.

Wśród gatunków liściastych, które odnajdziemy między innymi w asortymencie firmy Drewnex, warto zwrócić uwagę na brzozę. Choć nie ma aż tak dobrych wartości opałowych, jak wymienione wyżej rodzaje, to jednak sprawdza się w roli rozpałki. Ponadto podobnie jak dąb, wydziela bardzo przyjemny zapach. Jej zaletą jest również to, że nie zawiera wielu substancji smolistych i bardzo łatwo się spala. Jeśli zależy nam na ładnym zapachu, możemy dodawać również do paleniska drewno z drzew owocowych, na przykład śliwy, gruszy, jabłoni, a także wiśni bądź czereśni. Dwa ostatnie jednak wydzielają więcej zanieczyszczeń ze względu na naturalną zawartość gum drzewnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas