Artykuł sponsorowany Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?

Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to sposób na darmowy prąd dla Twojego domu czy firmy. Taki system jest wydajny, w zasadzie bezobsługowy, a ponadto bardzo bezpieczny, pod warunkiem odpowiedniego montażu i zastosowania określonych metod i elementów. Jakie zabezpieczenia są niezbędne? Czy ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej jest duże i jak je zmniejszyć? Sprawdź!

Ogranicznik przepięć – najważniejsze zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznych

Jedno z największych zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznych stanowią przepięcia będące wynikiem wyładowań atmosferycznych lub zakłóceń z sieci elektroenergetycznej. Warto przy tym pamiętać, że instalacji PV mogą zaszkodzić wyładowania w promieniu kilkuset metrów, a nawet 1,5 km! Dlatego do najważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej, a także zabezpieczenia elementów systemu przed uszkodzeniem są ograniczniki przepięć. To specjalne urządzenia chroniące przed zmianami napięcia i innymi podobnymi zdarzeniami. Należy w nie wyposażyć zarówno panele fotowoltaiczne, jak i falownik.

Na rynku dostępne są ograniczniki przepięć różnych typów (klas). Przy instalacjach fotowoltaicznych należy montować urządzenia typu 2 (klasy C) odpowiednie do większości urządzeń elektrycznych. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia paneli fotowoltaicznych lub falownika przy okazji zwarć i skoków napięcia o różnym pochodzeniu jest zredukowane do minimum.

Wyłączniki nadprądowe – bezpieczniki do fotowoltaiki

W zabezpieczeniu przed awariami i uszkodzeniem sprzętu pomagają również wyłączniki nadprądowe. To podstawowe elementy każdej instalacji elektrycznej. Ich zasada działania jest bardzo prosta. W przypadku wystąpienia dużego natężenia prądu (obciążenia instalacji) wyłącznik nadprądowy reaguje poprzez odcięcie dopływu prądu w danym obwodzie elektrycznym.

Dzięki temu zabezpiecza przewody przed przegrzaniem, a tym samym eliminuje ryzyko uszkodzenia elementów systemu fotowoltaiki. Wyłącznik nadprądowy służy również do zachowania bezpieczeństwa pożarowego, ponieważ znacznie redukuje ryzyko wystąpienia pożaru w wyniku przeciążenia systemu.

Dostępne są różne rodzaje wyłączników nadprądowych klasyfikowane według charakterystyk wyłączeń (charakterystyka A, B, C i D). Reagują one na przekroczenie wartości prądu znamionowego w określonych proporcjach. Do najbardziej wrażliwych systemów stosuje się wyłącznik charakterystyki A, który odcina przepływ prądu tuż po przekroczeniu wartości znamionowej.

Bezpieczna instalacja fotowoltaiczna – dobierz odpowiednie elementy

Bezpieczeństwo instalacji PV jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na ochronę kosztownych elementów wchodzących w jej skład, ale również z uwagi na zapobieganie pożarom. Należy na nie zadbać już na etapie projektowania fotowoltaiki, wybierając odpowiednie elementy instalacji i inwestując w profesjonalny montaż. Jak o to zadbać?

Dobrym pomysłem może być zakup wszelkich komponentów w specjalistycznej hurtowni, takiej jak MUNO. Jej pracownicy pomogą Ci dobrać nie tylko właściwe parametry paneli czy falownika, ale również odpowiednie zabezpieczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas