Artykuł sponsorowany Czy fotowoltaika jest wydajna w okresie zimowym?

Czy fotowoltaika jest wydajna w okresie zimowym?

Osoby rozważające montaż fotowoltaiki często zastanawiają się, czy instalacja będzie prawidłowo pracowała przez cały rok. Obawiają się szczególnie miesięcy zimowych, kiedy jak wiadomo, nasłonecznienie jest znacznie mniejsze. Nie są też pewne, jak na pracę paneli wpłyną mrozy i opady śniegu. Wyjaśniamy dziś, jak działa instalacja fotowoltaiczna w czasie zimy oraz czy wówczas również pracuje wydajnie.

Czy niskie temperatury wpływają na działanie instalacji fotowoltaicznej?

Wielu inwestorów obawia się, że podczas mrozów instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać prawidłowo. Niektórzy zastanawiają się też, czy niskie temperatury nie przyczynią się do uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, co mogłoby się wiązać z wysokimi kosztami ich wymiany. Nic bardziej mylnego – fotowoltaika zachowuje pełną sprawność podczas mrozów! Co więcej, może nawet pracować wydajniej niż w gorące, letnie dni. Jak tłumaczą eksperci z zajmującej się montażem fotowoltaiki firmy EL-WiK z województwa podkarpackiego, przy niskich temperaturach sprawność ogniw jest większa. Chłodne, a jednocześnie słoneczne zimowe dni stwarzają zatem idealne warunki do pracy instalacji fotowoltaicznej.

Jak zimowe warunki wpływają na pracę fotowoltaiki?

Krótkie zimowe dni, zachmurzenie, opady śniegu i niskie temperatury to główne czynniki, których wpływu na pracę fotowoltaiki obawiają się inwestorzy. Nie da się ukryć, że w miesiącach zimowych do paneli fotowoltaicznych dociera zdecydowanie mniej promieni słonecznych. Obecnie zimy często są jednak pogodne, a opady śniegu niewielkie. Fotowoltaika w takich warunkach pracuje przez cały dzień. Co więcej, niższe temperatury sprawiają, że ogniwa fotowoltaiczne nie przegrzewają się, co przyczynia się do wydłużenia żywotności instalacji. Mimo iż nasłonecznienie latem jest większe, również zimą fotowoltaika może zapewnić ilość energii pozwalającą na częściowe pokrycie zapotrzebowania.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zimą może spaść również na skutek zachmurzenia i opadów. Wciąż jednak będzie ona działała prawidłowo. Trzeba jednak pamiętać, że śnieg zalegający na panelach może znacznie ograniczyć dostęp światła do ogniw. Przy stosunkowo dużym nachyleniu paneli, zalecanym w miejscach, gdzie zdarzają się obfite opady śniegu, zazwyczaj śnieg zsuwa się z paneli samoistnie. Po intensywnych śnieżycach może jednak zachodzić konieczność odśnieżenia ogniw.

Jak widać, w miesiącach zimowych instalacja fotowoltaiczna zachowuje sprawność, chociaż ilość wytwarzanej energii jest mniejsza. Aby zwiększyć wydajność fotowoltaiki, warto przed zimą zadbać o wyczyszczenie powierzchni paneli. Pozwoli to na usunięcie zabrudzeń, które pozostały na osłonach, dzięki czemu więcej promieniowania słonecznego będzie docierać do modułów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas