Materiał Partnera Jak wynegocjować korzystne warunki u sprzedawcy energii dla obiektu biurowego lub przemysłowego?

Jak wynegocjować korzystne warunki u sprzedawcy energii dla obiektu biurowego lub przemysłowego?

W roku 2007 nastąpiła liberalizacja rynku energii, w tym elektrycznej, co pozwoliło konsumentom na wybór sprzedawcy prądu. Energia stała się towarem, a jako podstawowy element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, jej zakup i wynegocjowanie korzystnych warunków umowy jest szczególnie istotne. Przede wszystkim dlatego, że zaoszczędzone fundusze, będziesz mógł poświęcić na rozwój swojej działalności.

Jakie elementy umowy możesz negocjować ze sprzedawcą energii?

Każdy z konsumentów energii elektrycznej, może wybrać podmiot, tj. sprzedawcę, od którego będzie ją kupował. Konkurencja wśród dystrybutorów energii pozwala na wybór oferty dopasowanej do własnych potrzeb, dzięki czemu pole do pertraktacji warunków jest spore. Elementy kontraktu, które podlegają negocjacjom (oprócz ceny za kWh) to:

 • wartość opłaty handlowej - znane są przypadki, gdzie sprzedawca nie pobiera opłat za tą usługę,
 • termin płatności - przeważnie 14 lub 32-dniowy,
 • czas trwania umowy - rynek jest na tyle elastyczny, że warto mieć swobodę wyboru dostawcy i jego ewentualną zmianę w komfortowym okresie,
 • stała cena energii - możliwe jest wynegocjowanie stałej ceny za kWh podczas trwania całej umowy,
 • gwarancja najniższej ceny - jeśli klient znajdzie na rynku korzystniejszą ofertę,
 • dodatkowe usługi w cenie za energię - sprzedawcy energii często kuszą klientów możliwością serwisu, ubezpieczenia czy innymi dodatkowymi usługami.

Jak można zauważyć, wachlarz możliwości negocjacyjnych jest spory. Pozycja negocjacyjna jest tym silniejsza, im większą ilość energii chcesz zakupić. Firmy mogą także zaproponować korzystniejsze warunki dla dłuższej trwających umów lub „bonusy lojalnościowe” dla stałych klientów.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę ze sprzedawcą energii?

Wyżej wymienione elementy, wpływają na Twój komfort jako konsumenta energii, jednak to nie wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę, podpisując umowę. Kupując energię elektryczną, np. od Polontex, dopytaj przedstawiciela o takie sprawy jak:

 • możliwość dobrania taryfy optymalizującej koszty rachunków,
 • opcję negocjacji warunków kontraktu w czasie jego trwania,
 • bonifikaty za niedotrzymanie warunków umowy,
 • okres i warunki wypowiedzenia umowy,
 • techniczne warunki usługi.

Jak możesz zauważyć, składowych umowy jest sporo i znaczna ich część podlega negocjacjom. Warto zatem przeanalizować aktualną sytuację obiektu pod kątem zakupu energii, ponieważ można osiągnąć w ten sposób znaczne oszczędności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas