Materiał Partnera Najważniejsze parametry węgla jako materiału opałowego

Najważniejsze parametry węgla jako materiału opałowego

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów opałowych, takich jak, chociażby drewno, gaz płynny czy nafta. Jednak niezmiennie od wielu lat wśród polskich odbiorców prywatnych największą popularnością cieszy się węgiel – zgodnie z oficjalnymi danymi rocznie do celów grzewczych zużywa się średnio 18 mln ton tego surowca. Powód? Stosunkowo niska cena oraz wysoka wydajność. W niniejszym tekście przyjrzymy się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie węgla opałowego.

Czemu węgiel cieszy się dużą popularnością?

Pomimo dynamicznego rozwoju alternatywnych źródeł energii na przestrzeni ostatnich lat oraz rosnącej świadomości ekologicznej, węgiel nadal pozostaje najważniejszym nośnikiem energii w Polsce. Powodów jest właściwie kilka. Po pierwsze jest to tradycyjny rodzaj opału, który jest silnie związany z polskimi tradycjami górniczymi. Drugim argumentem, który przemawia za węglem, jest też jego wysoka wydajność, która w praktyce przekłada się na wytwarzanie dużej ilości ciepła z kilograma surowca. Tym, co szczególnie przemawia do wyobraźni odbiorców, jest oczywiście niewygórowana cena – obecnie za tonę trzeba zapłacić od 500 do 1500 zł, w zależności od jakości surowca oraz wielu innych czynników, takich jak, chociażby transport czy marża dostawcy.

Wartość opałowa – najważniejszy parametr

Część polskich gospodarstw domowych nie jest podłączona do miejskich sieci grzewczych i gazowych – oznacza to konieczność stosowania kotłowni, najczęściej wyposażonych w kotły na paliwa stałe. Można w nich używać różnych materiałów opałowych: od węgla, przez drewno, aż po pellet, czyli paliwo tworzone z drewnianych odpadów. Decyzja, jaki rodzaj opału zakupić, jest zazwyczaj uzależniona od ceny, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Najrozsądniej jest bowiem kierować się wartością opałową. Wartość opałowa, wyrażana w megadżulach na kilogram (MJ/kg), oznacza ilość ciepła, która powstaje w czasie całkowitego i zupełnego spalania danego paliwa. Przykładowo, suche drewno opałowe może pochwalić się wskaźnikiem wynoszącym do 18,5 MJ/kg, pellet wartością dochodzącą do 25 MJ/kg, z kolei węgiel kamienny cechuje się najwyższą kalorycznością – wynosi aż do 29 MJ/kg. Dlaczego wartość opałowa jest taka ważna? W większości przypadków niższa wartość opałowa oznacza niższą cenę – argument ekonomiczny bardzo silnie oddziałuje na wyobraźnię prywatnych odbiorców. Jednak w praktyce oszczędność jest tak naprawdę pozorna, ponieważ w czasie trwania sezonu grzewczego może okazać się, że zapasy niskokalorycznego paliwa są niewystarczające i konieczne jest dokupienie materiału opałowego.

Jaki typ węgla wybrać?

Węgiel występuje w kilku typach, czyli inaczej odmianach, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami oraz procesem spalania. Jeżeli w czasie kolejnych sezonów grzewczych odnosi się wrażenie, że niektóre partie węgla spalają się lepiej od innych lub w mniejszym stopniu zanieczyszczają kocioł, to można być pewnym, że nieświadomie miało się do czynienia z różnymi typami węgla.

Do użytku domowego szczególnie poleca się typ 31 i typ 32. Są one co prawda mniej kaloryczne niż kolejne odmiany (33 i 34), jednak z drugiej strony nie są równie problematyczne, nie sklejają się w bryły i nie dają dużych ilości dymu. Wyższe typy węgla zawierają coraz cięższe smoły, do których wypalenia potrzeba bardzo wysokich temperatur, nieosiągalnych dla zwykłych domowych pieców – tłumaczy specjalista z firmy Węglo Smyk, autoryzowanego sprzedawcy węgla.

Sortymenty węgla

Przy wyborze najlepszego węgla trzeba zwracać uwagę nie tylko na kaloryczność i typ, ale także sortyment. Co to właściwie jest? Mówiąc najprościej, sortyment oznacza wielkość ziarna, czyli poszczególnych bryłek węgla. Wyróżniamy:

  • kostkę (6-20 cm),

  • orzech (2,5-8 cm),

  • groszek (0,8-3 cm).

Na co się zdecydować? Zgodnie z podstawową zasadą, im ziarno grubsze, tym węgiel lepiej sprawdzi się w domowym kotle (a przy okazji jego cena będzie delikatnie wyższa).

O czym warto jeszcze pamiętać?

Kupując węgiel opałowy, należy zawsze wybierać zaufane źródła – dzięki temu można mieć pewność, że surowiec będzie nie tylko cechował się pożądaną wartością energetyczną, ale także niską zawartością zanieczyszczeń. Węgiel należy dobierać do posiadanego rodzaju pieca – wówczas spalanie dostarczy największej ilości ciepła. Sam kocioł grzewczy również nie pozostaje bez znaczenia. Jeżeli jest już wysłużony, to warto zastanowić się nad zakupem pieca nowej generacji oraz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. To prosty sposób na podniesienie wydajności oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska produktami spalania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas