Jak wyglądają punkty zbiórki elektrośmieci?
PrzemysłPunkty zbiórki elektrośmieci muszą być przystosowane do odbioru, magazynowania i wykorzystywania materiałów, które przechowywane w nieodpowiednich warunkach są niebezpieczne dla środowiska. Odpowiednio dostosowana infrastruktura zapewnia legalne działanie obiektu, a także minimalizuje ryzyko przedostania się substancji chemicznych znajdujących się np. w akumulatorach do gleby, ujęć wody. Sprawdź, jak rozpoznać rzetelny skup elektrośmieci.
Budowa obiektu
Decydując się na skorzystanie z usług konkretnego punktu zbiórki elektrośmieci, zwróć uwagę na jego infrastrukturę. Przede wszystkim powinny być w niej wyznaczone strefy:
miejsce odbioru odpadów – w nim Klienci zostawiają AGD, sprzęty elektroniczne. Aby nie byli narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, powinno być wyraźnie odseparowane od pozostałych stref;
magazyn elektrośmieci – po przekazaniu urządzeń, a jeszcze przed przystąpieniem do recyklingu, te powinny być przechowywane w bezpiecznej strefie w punkcie zbiórki elektrośmieci, do której mają dostęp jedynie upoważnione osoby. Magazyn powinien być przystosowany do wymogów prawnych w zakresie przechowywania tego rodzaju elementów;
miejsce recyklingu – w tej strefie odzyskuje się z postawionych elektrośmieci surowce, które mogą być ponownie wykorzystane np. w produkcji kolejnych urządzeń elektronicznych. Co ważne, do tego rodzaju działalności należy mieć zezwolenie.
Warto przy tym pamiętać, że recykling odpadów pochodzących z urządzeń elektronicznych pozytywnie wpływa na kondycję naszej planety, jest ekologiczny. Nie tylko ogranicza ryzyko zanieczyszczenia środowiska, ale także zmniejsza poziom wydobycia surowców, które mają nieodnawialny charakter.
Legalne działanie punktu
Wybierając usługi danego punktu, zwróć uwagę na to, czy działa on legalnie. Taki obiekt powinien mieć zezwolenie na świadczenie działalności w zakresie odbioru, magazynowania i przerabiania odpadów pochodzących z elektroniki – jak np. firma Przetwarzaj.pl Sp. z o.o. Dzięki temu otrzymasz Kartę Przekazania Odpadu, protokół utylizacji czy likwidacji środków trwałych. Dokumenty potwierdzą, że w legalny i bezpieczny sposób gospodarujesz zużytymi urządzeniami elektronicznymi, co zabezpieczy Cię przed karami za wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach.