Artykuł sponsorowany Makulatura – co warto o niej wiedzieć?

Makulatura – co warto o niej wiedzieć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest makulatura? Z tego artykułu dowiesz się, co można określić jej mianem oraz jakie wyroby obejmuje. Dowiesz się również kilku informacji na temat jej recyklingu. Poznasz korzyści płynące z jej ponownego wykorzystania, a także produkty, jakie można uzyskać z poddanej recyklingowi makulatury. Zapraszamy do lektury.

Czym jest makulatura?

Mianem makulatury określa się stare, niepotrzebne, zużyte i zniszczone wyroby papiernicze, które nadają się do ponownego wykorzystania. O jakie wyroby papiernicze konkretnie chodzi? Do makulatury można zaliczyć m.in.:

  • zapisane kartki papieru;
  • zbędne kartony;
  • tekturę falistą;
  • gazety, magazyny i czasopisma;
  • stare, zniszczone książki;
  • papierowe materiały reklamowe;
  • wydruki komputerowe;
  • dokumenty.

Rodzaje makulatury

Makulaturę da się podzielić na różne rodzaje. Wyróżnia się rodzaj A, B, C oraz D makulatury. Rodzajem D określa się makulaturę mocną, w której skład wchodzi głównie tektura falista. Rodzaj C zawiera tzw. lepsze odmiany makulatury. Są to np. odpady wytworów i przetworów z papierów białych oraz niedrzewnych. Rodzaj B to makulatura średnia, która przede wszystkim zawiera różnego rodzaju gazety, ilustrowane magazyny i książki. Rodzaj A stanowią odmiany słabe. Makulatura tego typu obejmuje mieszaniny różnych rodzajów papieru oraz tektury. Istnieje także podział makulatury na makulaturę mocną, mieszaną, białą i gazetową. Makulatura mieszana to mieszanina różnych rodzajów makulatury. W jej skład wchodzi np. tektura falista i gazety. Makulatura biała obejmuje wytwory i przetwory powstałe z mas włóknistych bielonych. Zawiera m.in. dokumenty i wydruki komputerowe.

Drugie życie makulatury

Makulaturę można ponownie wykorzystać, co pozytywnie wpływa na środowisko. Recykling makulatury pozwala na ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości generowanych odpadów. To także mniejsza ilość wyciętych drzew. Sposobów na danie makulaturze drugiego życia jest wiele. Jednym z nich jest oddanie odpadów firmie Jares Jarosław Białobrzeski. Firma działa na terenie na terenie Olsztyna oraz okolicznych gmin i oferuje odbiór odpadów opakowaniowych ze sklepów, zakładów, instytucji oraz urzędów, a także odpadów poprodukcyjnych z drukarni. Ponownie przetworzona makulatura nadaje się m.in. do produkcji różnego rodzaju papieru, np. papieru gazetowego i toaletowego, tektury falistej i kartonów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas