Artykuł sponsorowany Jak wygląda gospodarka ściekowa w Polsce?

Jak wygląda gospodarka ściekowa w Polsce?

Od momentu kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, gospodarowanie ściekami uległo znaczącej poprawie. Większą uwagę zaczęto zwracać na dbanie o środowisko naturalne, a co za tym idzie nastąpiło znaczne ograniczenie wprowadzania zanieczyszczeń do wody. Dzięki temu nastąpiła znaczna poprawa jakości wody w rzekach i jeziorach. Po 2005 roku zwiększył się dostęp ludności do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Oczyszczanie ścieków

W Polsce rozwój systemów kanalizacyjnych w miastach jest na bardzo wysokim poziomie. Jednak w obszarach wiejskich nadal stanowi on większy problem. Jest to spowodowane mniejszą gęstością zaludnienia poszczególnych obszarów, dodatkowo brakiem możliwości technicznych, które uniemożliwiają wybudowanie całych sieci kanalizacji. W tym przypadku jest konieczne zastosowanie bardziej indywidualnych rozwiązań mających na celu odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Mimo wszystko możemy odnotować poprawę nawet w obszarach wiejskich. Polska jako członek Unii, jest zobowiązana do budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków, a także polepszenie jakości ścieków, które odprowadzane są do wód, tak aby były one mniej zanieczyszczone. Gminy mogą powierzać zadania obejmujące dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków odpowiednim do tego jednostkom. Są to przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, takie jak Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o., które swoją siedzibę ma w Wyszkowie. Firmy te mają za zadanie utrzymać stałą zdolność do odprowadzania odpowiedniej ilości ścieków, zajmują się ich oczyszczeniem i zapewniają wysoką jakość usług w tym zakresie. Ma to na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu życia mieszkańców danych obszarów.

Ścieki w dużych aglomeracjach

Aglomeracje są terenami o wiele bardziej skoncentrowanymi niż obszary wiejskie, więc gospodarka ściekowa działa tu na nieco innej zasadzie. W tym przypadku istnieje możliwość zbierania ścieków i przekazywania ich do oczyszczalni lub do końcowego punktu zrzutu ścieków. Aby aglomeracja mogła sprostać wymaganiom ochrony środowiska, musi posiadać wystarczająco wysoki stopień skanalizowania obszaru, posiadać oczyszczalnię ścieków, która jest w stanie przyjąć nieczystości z całego terenu aglomeracji i z innych terenów, które doprowadzają ścieki do sieci kanalizacyjnej aglomeracji, jak również spełniać wymagania odnośnie jakości ścieków.

Poprawne gospodarowanie ściekami pozwala na odpowiednie oczyszczenie ścieków, przed odprowadzeniem ich do środowiska. Z roku na rok jest ono na coraz wyższym poziomie, co przekłada się na zwiększenie czystości otoczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas