Artykuł sponsorowany Na czym polega czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Na czym polega czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wiele domów jednorodzinnych nie jest podłączonych pod zewnętrzną sieć kanalizacyjną. Podyktowane jest to warunkami technicznymi działki i nieopłacalnością budowy przyłącza lub też chęcią stworzenia przez inwestorów przydomowej oczyszczalni ścieków. Takie szamba ekologiczne podbijają rynek m.in. ze względu na korzyści środowiskowe oraz na niską cenę eksploatacji. Ją głównie kształtują koszty współpracy z firmą usług asenizacyjnych. To jej należy zlecić okresowe opróżnianie zbiornika oczyszczalni. Istotne jest też jej konserwowanie i czyszczenie – na czym polegają te działania?

Dlaczego czyszczenie przydomowych szamb ekologicznych jest ważne?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają dzięki procesom rozkładu tlenowego oraz beztlenowego, które pozwalają usunąć z nieczystość płynnych osady, tłuszcze, piaski, a także toksyny i niebezpieczne mikroorganizmy. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy szambo ekologiczne jest właściwie eksploatowane, konserwowane, a także poddawane okresowemu przeglądowi. Właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków nie mogą bowiem dopuścić do sytuacji, w której do wód powierzchniowych lub do gruntu zostanie odprowadzona woda o niższej niż druga klasa czystości. Ścieki muszą być zatem rozłożone niemalże na czynniki pierwsze, a część związków musi zostać zgromadzona w specjalnych zbiornikach oraz w systemach filtracyjnych.

Te elementy, które nie uległy jednak rozkładowi, lub które tylko częściowo zostały rozłożone, odkładają się zatem w podzespołach oczyszczalni i muszą być okresowo usunięte. W przeciwnym wypadku po czasie osadniki, a także filtry nie będą działały prawidłowo – oczyszczanie szamba zostanie zaburzone. Każdy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków przed jej uruchomieniem jest zatem zobowiązany do podjęcia współpracy z firmą usług asenizacyjnych. W Piotrkowie Trybunalskim renomą cieszy się Zakład usług komunalnych CZAJKA, który wyposażony jest w nowoczesny sprzęt m.in. samochody do czyszczenia kanalizacji WUKO, beczkowozy, kamery inspekcyjne do przewodów rurowych oraz w specjalistyczne odkurzacze samobieżne.

Harmonogram konserwacji i czyszczenia szamba ekologicznego

Rodzajów szamb ekologicznych jest wiele. Różnią się one technologią działania, sprawnością, rozmiarami, liczbą elementów, a także materiałami, z których są one budowane. Konserwacja i czyszczenie przydomowych oczyszczalni to zatem procesy wymagające indywidualnego podejścia. Firmy usług asenizacyjnych przed podjęciem odpowiednich kroków poznają m.in. wytyczne producenckie.

W uogólnieniu można przyjąć, iż czyszczenie i konserwacja szamba ekologicznego powinny odbywać się regularnie nawet kilka razy w roku. Czyszczenie systemów filtracyjnych musi odbywać się co 3-6 miesięcy. Wymiana filtru powietrza oraz przegląd dmuchawy powietrza to działania, które powinny być wykonywane raz na 3 miesiące. Podobnie jest z płukaniem instalacji czystą wodą. To wtedy można również zastosować specjalne bioudrażniacze w proszku i w postaci tabletek biologicznych. Prócz tego zapomnieć nie można o czyszczeniu tłuszczowników i osadników, co rekomenduje się przeprowadzać raz na rok. Wtedy także należy uzupełnić kulturę mikroorganizmów szamba ekologicznego wraz z regulacją natlenienia. Firma asenizacyjna na zlecenie może też regularnie kontrolować skład odpływu oraz poziom osadu w strefie aktywacyjnej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas