Artykuł sponsorowany Jak segregować odpady?

Jak segregować odpady?

Segregowanie odpadów, powszechnie uważane jeszcze do niedawna za hobby osób, które mają za dużo wolnego czasu, jest obecnie normą. W promowanie segregowania włączają się zakłady komunalne, władze gminne, powiatowe i miejskie. Warto jednak wiedzieć, co możemy zrobić my, czyli jak segregować odpady w odpowiedni sposób. Nie zawsze bowiem jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Cztery główne pojemniki segregacji śmieci

W zakładach komunalnych przeważnie do wywozu śmieci przewiduje się cztery pojemniki, które według kolorów przeznaczone są różne rodzaje odpadów. Wyróżnia się pojemniki:

  • żółte, ogólnie przeznaczone do plastiku, do których można wrzucać: puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej, worki foliowe i inne folie, zgniecione butelki, plastikowe zakrętki kartony po napojach, a także puszki,
  • niebieskie, ogólnie przeznaczone do papieru, gdzie powinny trafić: gazety, czasopisma, katalogi, książki, zeszyty, papier biurowy, torebki papierowe, papier pakowy oraz kartonowe i tekturowe pudełka,
  • zielone, ogólnie przeznaczone do szkła, czyli przyjmujące: butelki po napojach, słoiki bez nakrętek, opakowania po kosmetykach oraz szklanki i kieliszki bez ozdób i szlifowania,
  • brązowe, ogólnie przeznaczone do odpadów bio, przeznaczone do wyrzucania: ściętej trawy, liści, chwastów, ściętych gałązek, nieprzetworzonych resztek żywności pochodzenia roślinnego, fusów z kawy, obierek, skorupek jaj, odpadów po owocach i warzywach oraz czerstwego pieczywa.

Wiele zakładów komunalnych już promuje tego rodzaju segregację śmieci, np. Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. Lubań. Co ważne, nie jest to jedyny spotykany model – niektóre zakłady komunalne wchodzą na „wyższy poziom”, powiększając liczbę pojemników i kategorii, według których można segregować odpady.

Gdzie wrzucić pozostałe śmieci?

Na pozostałe śmieci, które nie są poddawane segregacji, przeznaczony jest oddzielny pojemnik nazywany pojemnikiem na odpady zmieszane. Są to wszystkie śmieci, które nie zaliczają się do segregacji w czterech wyżej wymienionych kubłach.

Dodatkowo istnieją specjalne śmieci, które powinno się wyrzucać jedynie w wyznaczonych do tego miejscach:

  • przeterminowane i niezużyte leki – w każdej aptece powinien znajdować się pojemnik na tego rodzaju odpady, nie powinny one znajdować się w pojemniku na odpady zmieszane ze względu na zagrożenie, które mogłyby spowodować pozostawione bez nadzoru,
  • baterie – w niemal każdym supermarkecie można znaleźć pojemnik na zużyte baterie, ze względu na znajdujące się w nich substancje nie powinny być wyrzucane razem z pozostałymi śmieciami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas