Artykuł sponsorowany Czym jest blacha perforowana i gdzie jest stosowana?

Czym jest blacha perforowana i gdzie jest stosowana?

Wyroby i artykuły metalowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Ponadto materiał ten łatwo poddaje się obróbce i może przyjmować rozmaite formy czy kształty. Dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok możliwe jest także uzyskanie produktu odpornego na korozję czy działanie kwasów. Wyrobem o szerokim zakresie zastosowań jest między innymi blacha perforowana.

Jak powstaje blacha perforowana?

Blacha to wyrób hutniczy o charakterystycznym wyglądzie – jego grubość jest znacznie mniejsza od długości oraz szerokości i mieści się w zakresie od dziesiątych części milimetra do kilkudziesięciu milimetrów. Z tego też powodu na gruncie przemysłu i budownictwa, gdzie jest wykorzystywana, mierzona jest w zazwyczaj w arkuszach. Wyróżnić możemy kilka rodzajów blach, a jednym z nich są omawiane w tym artykule właśnie blachy perforowane. Wyroby te powszechnie znane są również jako blachy otworowane, siatki perforowane oraz blachy ażurowe. Odpowiedzmy jednak na zadane w tytule pytanie: czym jest blacha perforowana? Mianowicie jest to arkusz blachy z otworami, które tworzą, jak wskazuje nazwa wyrobu, regularny wzór perforacji. Ten wpływa jednak nie tylko na wygląd blachy, ale też jej właściwości.

Perforacja blach, czyli proces, którego efektem jest wykonanie otworów w arkuszu, może zostać przeprowadzona na różnego rodzaju materiałach, w tym:

 • na blachach aluminiowych,
 • na blachach kwasoodpornych,
 • na blachach nierdzewnych,
 • na blachach stalowych,
 • na blachach miedzianych,
 • na blachach ocynkowanych.

Coraz częściej w ofercie firm dostępna jest perforacja tworzyw sztucznych. Usługi takie na powierzonym materiale świadczy miedzy innymi firma Sitono. W każdym przypadku jednak produkcja blach otworowanych wiąże się z użyciem nowoczesnych technologii i metod obróbki metalu. Podstawę obróbki stanowi wykrawanie CNC. Do tworzenia rozmaitych wzorów perforacji wykorzystywane są także, w zależności od potrzeb, prasy rewolwerowa lub rzędowa.

Wykorzystanie blachy perforowanej w przemyśle

Podstawowe przeznaczenie blach otworowanych, jak większości wyrobów metalowych, leży w obszarze przemysłu. Na tym gruncie ma ona szerokie zastosowanie – spotkać ją możemy zarówno w domu czy mieszkaniu, jak i zakładzie produkcyjnym lub warsztacie. Lista celów, do jakich można z powodzeniem wykorzystać siatki perforowane, jest długa i obejmuje:

 • balustrady i ogrodzenia,
 • elementy balkonów,
 • elementy elewacji,
 • elementy fasad budynków,
 • sufity podwieszane,
 • osłony grzejnikowe,
 • stolarkę meblową.

W nowoczesnej architekturze niewątpliwie dodaje ona charakteru każdej aranżacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Ponadto blacha ażurowa może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie ze względu na bezpieczeństwo konieczne jest stworzenie powierzchni antypoślizgowej, na przykład w zakładach przemysłowych czy na podjazdach dla wózków inwalidzkich. Kolejnym przeznaczeniem blachy perforowanej są też prace konstrukcyjne, natomiast w halach produkcyjnych sprawdzi się jako element o charakterze dźwiękoszczelnym. Perforacja może też przybrać formę logotypu, również ozdobnego.

Przeznaczenie blachy ażurowej zależy w dużej mierze od jej grubości oraz wzoru perforacji. Dzięki nowoczesnym metodom obróbki metali otwory te mogą różne; kwadratowe i prostokątne, trójkątne, w kształcie plastra miodu, koniczyny oraz wielu innych. Zazwyczaj też blacha dostępna jest w standardowych wymiarach, ale wiele firm  oferuje również perforację na arkuszach o innych, wskazanych przez klienta. Pamiętać przy tym należy, że możliwości perforacji ograniczone są grubością materiału – nie każda blacha będzie mogła zostać poddana określonej obróbce.

Zastosowanie blachy perforowanej w rolnictwie

Siatki perforowane to produkty o uniwersalnym charakterze i szerokim zakresie zastosowań. Wielość rozmiarów i układów wzorów pozwala wykorzystać je do rozmaitych celów jako elementy wykończenia czy też samodzielne obiekty – na przykład ekrany wygłuszające. Jednak dzięki odpowiedniej obróbce blachy otworowane mogą stać się integralną częścią urządzeń oraz maszyn rolniczych. Wykonane z nich sita oraz ramy spotkać możemy zatem w wialniach, czyszczalniach, suszarniach, śrutownikach, a także młynach.

Arkusze z otworami okrągłymi i podłużnymi znajdują zastosowanie jako sita w wialniach i czyszczalniach ziaren wielu powszechnie uprawianych zbóż oraz nasion owoców czy warzyw. Sita stalowe wykonane z blachy biorą udział w procesie nie tylko usuwania odpadów, ale też selekcji materiału spełniającego wymagania produkcyjne. Duży udział w produkcji żywności oraz paszy dla zwierząt ma proces suszenia przeprowadzany w odpowiednio zaprojektowanych i skonstruowanych suszarniach podłogowych, gdzie ważnym elementem są blachy ażurowe. Ponadto najazdy perforowane spotkać można w magazynach płaskich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas