Materiał Partnera Jak skalibrować sondę temperaturową?

Jak skalibrować sondę temperaturową?

Kalibracja znana także pod pojęciem wzorcowania to działanie, które polega na ustaleniu wartości, które pokazywane są przez przedmiot wzorcowany w stosunku do wartości wskazywanych przez wzorzec. Proces ten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie, między innymi sond temperaturowych. Przekonaj się, w jaki sposób należy skalibrować ową sondę, by przedstawiane przez nią wyniki były miarodajne.

Dlaczego warto skalibrować sondę temperaturową?

Wykonanie wzorcowania jest niezbędne, by przedstawiane przez sondę pomiary zarówno temperatury, jak i wilgotności były zgodne z prawdą i pokazywały nam rzetelne wyniki. Bardzo ważne jest, aby sam kalibrator charakteryzował się precyzją zgodną z normami i wzorcami, które określają współczynnik dokładności samego pomiaru. 

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę LAB-EL: „Procesu kalibracji należy dokonać przy pierwszym włączeniu po zainstalowaniu regulatora, przy każdym kolejnym dołączeniu do niego nowej sondy, czy w sytuacji, gdy sondy zostaną zamienione miejscami”. 

Wykonanie tego zabiegu jest istotne ze względu na możliwe niedokładności sondy pomiarowej i przedstawianych przez nią wyników. Warto pamiętać, że przy podłączeniu sondy do innego wejścia lub regulatora, należy przystąpić ponownie do przeprowadzenia procesu kalibracji, ponieważ poprzedni nie będzie już bowiem obowiązywał.

Jak powinno się przeprowadzić proces kalibracji?

Aby dobrze przygotować się do kalibracji sond temperaturowych, należy umieścić wybraną sondę w środowisku, którego temperatura jest nam znana. Może to być między innymi pojemnik z wodą, który wyposażony jest w termometr wzorcowy. Następnie należy odczekać, aż temperatura sondy ostatecznie się zdefiniuje. Wtedy można przystąpić do ustawienia odpowiedniej temperatury na regulatorze poprzez wywołanie specjalnej funkcji, a następnie podanie pożądanej temperatury. Dokładna instrukcja wzorcowania podawana jest przy opisie funkcji regulatora. Po ustawieniu pożądanej temperatury w regulatorze sonda jest już skalibrowana. Jeśli zależy nam na skalibrowaniu wszystkich sond, a nie chcemy tracić czasu na pojedyncze ich wzorcowanie, możemy umieścić je wszystkie razem w tym samym środowisku, o znanej nam temperaturze. Całość procesu kalibracji typowo odbywa się w temperaturze 20-25°C. Należy pamiętać, by sondę psychometryczną umieścić w zbiorniku z wodą w taki sposób, aby czujniki temperatury były w niej zanurzone. Istotne jest także umieszczenie termometru wzorcowego przy sondach pomiarowych i wyrównanie temperatury, co jest możliwe dzięki ciągłemu mieszaniu w pojemniku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas