Artykuł sponsorowany Przemysłowe znaczenie radiografii cyfrowej

Przemysłowe znaczenie radiografii cyfrowej

Radiografia cyfrowa z powodzeniem zastępuje tradycyjne techniki radiograficzne z użyciem błony. Chociaż jej początków można wypatrywać już w roku 1987, w Polsce dopiero w 2103 roku wprowadzono pierwszą normę precyzującą prace z użyciem tej techniki. Jakie wyróżniamy systemy radiografii cyfrowej, czym się ona różni od radiografii tradycyjnej i gdzie dokładnie znajduje zastosowanie?

Systemy radiografii cyfrowej

Systemy radiografii cyfrowej dzieli się na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie (DR) polegają na rejestrowaniu promieniowania cyfrowym detektorem – obraz pojawia się na ekranie komputera w zasadzie natychmiast po badaniu. System pośredni (SR) zakłada użycie jako rejestratora płyty pamięciowej pokrytej fosforem magazynującym. Na płycie zapisywany jest tzw. obraz utajniony, który odczytuje się później na zaprojektowanym do tego celu skanerze.

Zastosowanie radiografii cyfrowej bezpośredniej

Radiografia cyfrowa, jako badanie nieniszczące, to jedna z usług oferowanych przez specjalistyczne laboratoria, takie jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Palab. Metoda ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Z tej techniki korzystają zakłady petrochemiczne, przetwarzające paliwa, rurociągi i elektrownie jądrowe. Radiografię cyfrową wykorzystuje się również w przemyśle samochodowym, stoczniowym i lotniczym. W eksploatacji urządzeń technicznych dzięki niej można zmierzyć ubytki materiału spowodowane erozją lub korozją bądź też zdiagnozować kompletność urządzenia (np. prawidłowe usytuowanie części). Radiografia cyfrowa jest skuteczna w przypadku badania złączy spawanych, łopatek turbin, odlewów, odkuwek, materiałów kompozytowych itp.

Radiografia cyfrowa a błonowa

Dlaczego w zasadzie radiografia cyfrowa zastępuje tradycyjne metody badań radiograficznych? Z wielu powodów. Przede wszystkim błona ma kilkaset razy mniejszą tolerancję naświetlenia, przez co zdjęcia często należy powtarzać. Radiografia cyfrowa umożliwia z kolei uzyskanie dobrego kontrastu obrazu w szerokim zakresie ekspozycji i wydajniejszą pracę. Ważne jest również to, że obraz cyfrowy można dowolnie kopiować bez utraty jakości i w zasadzie od razu wysłać pocztą elektroniczną, poddać analizie komputerowej, czy umieścić w archiwum cyfrowym. Do pracy  z obrazem nie jest potrzebna ciemnia, ani obróbka z użyciem szkodliwej dla środowiska chemii, a dzięki skróceniu czasu ekspozycji poprawia się bezpieczeństwo pracy. Dzięki szerokiemu zakresowi dynamicznemu radiografia cyfrowa umożliwia badanie elementów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach, zróżnicowanej grubości, a nawet obiektów wykonanych z różnych materiałów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas