Artykuł sponsorowany Spawanie regeneracyjne – sposobem na skuteczną naprawę uszkodzonych maszyn

Spawanie regeneracyjne – sposobem na skuteczną naprawę uszkodzonych maszyn

W branży budowlanej, przemyśle ciężkim wykorzystuje się często maszyny i urządzenia, które w trakcie pracy poddawane są olbrzymim przeciążeniom, siłom nacisku. Niekiedy mimo usilnych starań operatorów maszyn dochodzi do ich uszkodzenia. Nie zawsze usterka, awaria maszyny oznacza wyłączenie jej z dalszej eksploatacji, czasami można je zregenerować. Jak naprawić pęknięcia maszyn budowlanych?

Na czym polega spawanie regeneracyjne?

Maszyny budowlane, a także różnego rodzaju maszyny przemysłowe zwykle wykonywane są z różnych stopów metali, co w przypadku ich usterki generuje spore trudności w poznaniu składu materiałowego elementu, który ma zostać poddany naprawie. Be właściwej identyfikacji składu stopu nie da się skutecznie naprawić pęknięć maszyn. Z tego powodu o ile budowy maszyn może podjąć się praktycznie każdy zakład spawalniczy z większym doświadczeniem, o tyle regeneracji, uzupełniania ubytków w konstrukcji maszyn już niekoniecznie. Przykładem firmy zajmującej się od lat spawaniem regeneracyjnym metali i ich stopów jest zakład ślusarski Stop-Met w województwie małopolskim. W dobrej klasy zakładzie ślusarskim bez problemu wykonane zostaną prace spawalnicze metodami MMA, TIG, MIG/ MAG, ale również prace regeneracyjne wymienionymi wcześniej metodami - techniką spawalniczą zwaną napawaniem.

Jakie usterki i uszkodzenia maszyn można zregenerować przy pomocy napawania?

Napawanie, polegające na regeneracji części maszyn polega na uzupełnianiu ubytków zniszczonych części maszyn, które powstały w wyniku dużych obciążeń jak pęknięcia na ramionach koparek i ramach nośnych maszyn. Napawanie to nanoszenie na nadtopioną powierzchnię metalu warstw spoin z precyzyjnie dobranej metody spawalniczej np. poprzez napawanie elektrodą otuloną (napawanie MMA), czy też napawanie metodą TIG, stosowane do stali nierdzewnych, stopów aluminium i niklu oraz cienkich blach z aluminium, a także stali nierdzewnej.

Regeneracja spawaniem nie jest prostą czynnością. O jej efekcie świadczy właściwy dobór materiałów, umiejętność doboru właściwej metody napawania, jak również znajomość stosowania danej metody w praktyce. Często w wyniku braku wprawy w wykonywaniu regeneracji przez spawanie może dojść do przegrzania się materiału rodzimego napawanego elementu i zamiast usunąć usterkę – pogłębia się ją.

W wyniku regeneracji przez napawanie następuje albo wypełnienie powstałego ubytku, albo eliminacja powstałych nieciągłości, czy też usunięcia pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Ważną informacją jest fakt, iż zregenerowane elementy maszyn odzyskują swą pierwotną wytrzymałość i właściwości użytkowe wyeksploatowanych części. Napawanie jest skutecznym sposobem na zregenerowanie ubytków w maszynach budowlanych i przemysłowych. Pozwala ono przywrócić uszkodzone urządzenie, maszynę do pełnej sprawności, co pozwala firmie zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakup nowej maszyny. Naprawiana część maszyny może być zregenerowana przy użyciu stopu o zbliżonych parametrach użyteczności lub znacznie twardszych co prowadzi do zwiększonej wytrzymałości naprawianego elementu maszyny i wydłużenia jego żywotności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas