Materiał Partnera Jak muszą być wykonane węże do pary wodnej?

Jak muszą być wykonane węże do pary wodnej?

Węże techniczne są niezbędnymi elementami instalacji przemysłowych służących do przesyłania różnych substancji wykorzystywanych w realizowanych procesach technologicznych. Najczęściej używa się ich tam, gdzie zachodzi potrzeba dostarczenia cieczy, gazów, a niekiedy również granulatów. Jednym z częstych zastosowań jest transportowanie pary wodnej. Jej właściwości sprawiają, że węże te muszą charakteryzować się specjalnymi cechami.

 

Czym charakteryzuje się para wodna i jak można ją transportować?

 

Para wodna jest niezbędna w wielu zastosowaniach przemysłowych. Jest używana jako czynnik grzewczy w postaci pary energetycznej krążącej m.in. w sieciach ciepłowniczych czy urządzeniach służących do ogrzewania jak choćby podczas wulkanizacji wyrobów gumowych, a także suszenia materiałów np. drewna. Może być stosowana również jako para technologiczna potrzebna m.in. do podgrzewania tworzyw sztucznych podczas ich formowania, w czasie procesu farbowania tkanin i przy praniu. Para czysta będzie także konieczna przy licznych operacjach wykonywanych w przemyśle spożywczym, a ponadto przy czyszczeniu powierzchni oraz urządzeń, jak również regulowaniu poziomu wilgotności. Instalacje służące do transportowania pary wodnej muszą radzić sobie z jej temperaturą, która może znacznie przekraczać 100°C, gdy w grę wchodzi para nasycona albo przegrzana oraz ciśnieniem powiększonym nawet o 20 bar. Para wodna może być przesyłana sztywnymi rurociągami, jednak w miejscach, gdzie wymagana jest elastyczność instalacji np. w punktach przyłączeń konkretnych maszyn, szeroko wykorzystuje się węże do pary wodnej. Mogą one być wykonywane ze stali lub teflonu, a także ze specjalnie wzmocnionych elastomerów.

 

Jaka jest budowa węży do pary wodnej?

 

Węże przeznaczone do przesyłania pary wodnej są z reguły produkowane z gumy butylowej albo EPDM, a tam, gdzie w grę wchodzą niższe ciśnienia, może to być także SBR albo NBR. Za wzmocnienie węży odpowiada znajdujący się wokół warstwy wewnętrznej kord. Może to być zarówno oplot tkaninowy, jak i zbrojenie z drutu stalowego, nierzadko mosiądzowanego dla ograniczenia ryzyka korozji. Warstwy zewnętrzne mogą być zrobione z różnych materiałów, w zależności od tego, z jakimi substancjami węże będą miały kontakt podczas eksploatacji. Stosuje się zarówno EPDM, jak i NBR oraz CR, a także inne mieszanki. Węże techniczne przeznaczone do przesyłania pary wodnej można znaleźć w ofercie firmy TOBI, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla różnych branż przemysłowych, m.in. węży, złączy i szybkozłączy, kompensatorów oraz armatury przemysłowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas