Materiał Partnera Przemysłowe zastosowania zaworów kulowych

Przemysłowe zastosowania zaworów kulowych

Zawory kulowe są jednymi z najpowszechniej używanych. Ich funkcjonalność sprawiła, że prawie całkowicie wyparły ich wersję grzybkową. Ich podstawowym elementem jest kula z otworem przelotowym, która znajduje się w korpusie, wraz z uszczelnieniem. Z uwagi na zamykający charakter nie powinny być stosowane jako regulujące przepływ, chyba że zostaną wyposażone w napęd pneumatyczny, hydrauliczny bądź elektryczny. Co warto o nich wiedzieć?

Zawory kulowe przemysłowe – charakterystyka

Korpus zaworów kulowych wykorzystywanych w przemyśle najczęściej wykonany jest z mosiądzu bądź stali nierdzewnej. Z kolei ich wewnętrzny element tj. kula wyprodukowana jest z mosiądzu chromowanego bądź stali nierdzewnej. Ważnym elementem jest także uszczelnienie teflonowe podstawowe bądź wzmocnione wypełniaczem, np. włóknem szklanym. Aby możliwe było jego przyłączenie, wyposażone zostały w gwint BSP bądź kołnierzowy. W zależności od modelu ich przemysłowa wersja może osiągnąć ciśnienie robocze do kilkudziesięciu bar. Zawory kulowe dostępne są także w wersji trójdrożnej bądź czterodrożnej, tzn. mają trzy lub cztery przyłącza. Dzięki odpowiednio przewierconym otworom w układzie T lub L, w zależności od modelu, możliwe jest sterowanie kierunkiem przepływu cieczy bądź innych substancji w instalacji. Najczęściej stosuje się je w instalacjach wody, paliw, powietrza, substancji płynnych i gazowych, ale też pary wodnej bądź chemikaliów. Można powiedzieć, że znajdują się we wszystkich gałęziach przemysłu.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe stosowane w przemyśle mogą mieć różnorakie zastosowanie. Specjaliści z firmy Klimos Sp. z o.o. wyjaśniają, że do najczęstszych funkcji, jakie pełnią, zalicza się:

  • odcinanie dopływu lub odpływu, głównie w przemyśle chemicznym bądź rafineryjnym,
  • rola kurków, które pełnią na rurociągach gazowych,
  • automatyczne odcinanie,
  • zwrotne hamowanie cofania się mediów,
  • regulowanie,
  • rozdzielanie,
  • zatrzymanie.

Aby jednak wspomniane funkcje mogły właściwie prawidłowo działać, ważne jest dobranie odpowiedniego modelu. Bez względu jednak na ich rodzaj należy wiedzieć, że każdy z nich ma odpowietrznik i filtr. Ich popularność stosowania w przemyśle wynika głównie z ich budowy. Pozwala ona bowiem na ich zastosowanie zarówno w przypadku mediów takich jak woda, ale też chemikaliów. Co więcej, można do nich dopasować inne elementy, które pozwolą regulować pracę całej instalacji. Warto zwrócić uwagę, że każdorazowo należy dobrać ich rodzaj do substancji, jakie będą transportować, celem zapewnienia właściwego bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas