Artykuł sponsorowany Jak kolektor przekształca energię słoneczną w ciepło?

Jak kolektor przekształca energię słoneczną w ciepło?

Energia słoneczna pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd za sprawą jego produkcji z użyciem instalacji fotowoltaicznych. Z jej wykorzystaniem z powodzeniem można bowiem także, chociażby podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Wystarczy zainwestować jedynie w kolektory słoneczne, które, choć mylone bardzo często z panelami fotowoltaicznymi działają na nieco odmiennej zasadzie.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne zamieniają energię słoneczną w ciepło za sprawą padających na nie promieni, które je nagrzewają. Tak pozyskane ciepło przekazywane jest następnie do czynnika w ciekłej postaci, którym może być zarówno woda, jak i glikol, za pomocą, którego jest ono przenoszone.

W dużym uproszczeniu kolektory słoneczne bazują więc na przepływającym czynniku, który ogrzewany jest przez rozgrzane słońcem powierzchnię kolektorów. Aby uzyskać najlepszą wydajność, montaż kolektorów słonecznych odbywa się najczęściej na wysokości około 3 metrów.

Ze względu na swoją budowę kolektory słoneczne dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • płaskie — składające się z przezroczystej powłoki, absorbera oraz wymiennika ciepła i izolacji,
  • próżniowo-rurowe — składające się z rur próżniowych, które odpowiadają za odbieranie ciepła, znajdujące się w próżni, przez co nie oddziaływają na nie w tak dużym stopniu temperatury zewnętrzne.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne, które montowane są między innymi przez firmę Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne z Poznania, przez wiele osób mylone są z panelami fotowoltaicznymi. Wynika to z tego, że obie te instalacje bazują na energii słonecznej, należy jednak pamiętać, że nie są one tym samym.

Przede wszystkim kolektory słoneczne, choć mogą być wykorzystywane do produkcji prądu, o wiele częściej służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania budynków. Nie bazują one także tak jak panele fotowoltaiczne na technologii półprzewodnikowej, przez co są one w stanie produkować ciepło, nawet kiedy nie są one bezpośrednio oświetlone przez promienie słoneczne. Dodatkowo kumulowana przez nie energia cieplna może być także magazynowana w zbiornikach magazynowych, które zasilają odbiorniki ciepłej wody.

Różnicą między panelami solarnymi i fotowoltaicznymi jest także wielkość potrzebnej do ich montażu powierzchni. Pierwsze z nich przy zachowaniu ich pełnej wydajności zaspokajające zapotrzebowanie na ciepło danych użytkowników zajmują bowiem zaledwie około 4 m2 powierzchni dachu. Z kolei drugie mogą zajmować nawet do 10 m2.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas