Materiał Partnera Informatyka w przemyśle – jakie są jej zadania?

Informatyka w przemyśle – jakie są jej zadania?

Przemysł, tak jak i ludzkość, zmieniał się przez kolejne epoki. W starożytności i średniowieczu wszystkie towary produkowane były ręcznie lub przy użyciu maszyn napędzanych siłą ludzkich mięśni bądź natury. Wynalezienie maszyny parowej przysłużyło się do wdrożenia rozwiązań, które wpłynęły nieco na zwiększenie wydajności produkcji. Przełom nastąpił jednak wraz z powszechnym dostępem do elektryczności, a kolejna rewolucja przemysłowa miała miejsce z chwilą wprowadzenia do gospodarki rozwiązań cyfrowych. Obecnie wkraczamy w nową erę – informatyki przemysłowej. Co ją wyróżnia?

Przemysł 4.0 – charakterystyka

Coraz częściej słyszymy o czwartej rewolucji przemysłowej, która powoli zmienia oblicze światowej i polskiej gospodarki. Największe zmiany, które za sobą pociąga to rozwój robotyzacji oraz postępująca integracja maszyn z systemami informatycznymi. Oprogramowania komputerowe stosowane w zakładach przemysłowych generują ogromną ilość danych, na podstawie których można modyfikować i optymalizować wszystkie procesy produkcyjne. Z kolei zastosowanie robotów przemysłowych pozwala na kompleksowe i w pełni automatyczne zarządzanie produkcją, co przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko to nie byłoby możliwe bez sztucznej inteligencji, która jest najważniejszą składową Przemysłu 4.0.

Monitoring stanu pracy parku maszynowego

Dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla przemysłu jest firma Abis. Tamtejsi specjaliści są zgodni co do tego, że najważniejszym aspektem związanym z nadzorowaniem procesów produkcyjnych jest monitorowanie stanu pracy wszystkich robotów i maszyn, jakie znajdują się na terenie danego zakładu. Do takiej kontroli służy właśnie system MES. Jego zadaniem jest dostarczanie użytkownikowi danych o produkcji w czasie rzeczywistym. Umożliwia to natychmiastową reakcję na wszelkie nieprawidłowości. System MES obejmuje też takie zagadnienia jak:

 • śledzenie informacji o wydajności poszczególnych urządzeń z linii produkcyjnej,
 • bieżące wyliczanie wskaźnika OEE,
 • wykrywanie przestojów i mikroprzestojów w czasie produkcji,
 • elektroniczne zarządzanie dokumentacją,
 • planowanie zadań produkcyjnych.

Umiejętne wykorzystanie danych przekazanych przez system MES pozwala na poprawę efektywności zakładu i zwiększenie wydajności produkcji.

Jak zbudowany jest system MES?

System MES to połączenie kilku elementów, które służą do zbierania i przetwarzania informacji z parku maszynowego. Do jego podstawowych składników należy:

 • serwery z aplikacją i bazą danych
 • programowalne elementy automatyki takie jak np. sterowniki, roboty
 • urządzenia peryferyjne jak drukarki, czytniki i skanery, wagi, kontrolery
 • interface’y operatora (komputery, panele HMI, urządzenia mobilne) umożliwiają komunikację z serwerem i maszynami.
 • konektory do oprogramowania klasy ERP, APS, WMS
 • system raportowy BI.

Opracowanie:

Abis sp. z o.o. sp.k.

Rząska , Kamienna 17

Podziel się