Materiał Partnera Jak dobrać akumulator do zasilacza UPS?

Jak dobrać akumulator do zasilacza UPS?

Posiadanie zasilacza UPS wymaga wymiany znajdujących się w nim akumulatorów co pewien okres czasu. Najczęstszym powodem jest ich zużycie, jednak spadek mocy występuje również wtedy, gdy nie są one wykorzystywane. W przypadku, gdy akumulatory nie zostaną odpowiednio dobrane, mogą wystąpić problemy w działaniu sprzętu, co w konsekwencjach wpłynie na pogorszenie pracy lub szybsze zużycie.

Działanie zasilaczy awaryjnych

Zasilacze UPS zwane także awaryjnymi lub bezprzerwowymi mają za zadanie utrzymać zasilanie pozostałych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych w przypadku zaniku lub nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego. Kiedy dochodzi do przerwy w dostawie prądu, zasilacz wyposażony w akumulatory przejmuje rolę gniazdka. To od poboru prądu, liczby i wielkości akumulatorów zależy czas trwania jego pracy. W niektórych przypadkach jest to kilka minut, a w innych kilkadziesiąt minut lub jeszcze więcej. Specjalista z firmy Emu w Gdańsku tłumaczy:

Podobnie jak każde inne urządzenie oparte na akumulatorach, zasilacz UPS posiada określoną żywotność, która skraca się podczas użytkowania. Zazwyczaj do ponownego działania wystarczy wymiana akumulatorów w zasilaczu.

Akumulatory fabrycznie zamontowane

Zasilacze UPS mają zalecane przez producenta zestawy akumulatorów. Większość z nich opiera swoje działanie na akumulatorach AGM lub akumulatorach żelowych. Zanim zostanie zakupiony nowy model, należy sprawdzić wymiary i pojemności fabrycznie zamontowanych akumulatorów w zasilaczach UPS. Pojemność wyrażana jest w amperogodzinach. W większości dostępnych na rynku zasilaczach awaryjnych możliwe jest dostanie się do slotów akumulatora poprzez odkręcenie śrubek i zdjęcie obudowy. Wtedy bezpośrednio można sprawdzić, jakich akumulatorów zasilacz używał do tej pory. Najczęściej stosowane są akumulatory o maksymalnej mocy 12 Ah. Ich ilość to zazwyczaj dwie lub cztery sztuki.

Wymiana akumulatorów a zwiększenie mocy

Wymiana zużytych akumulatorów umożliwia zwiększenie czasu podtrzymania awaryjnego. Wstawienie nowych akumulatorów nie jest czynnością skomplikowaną, jednak ze względu na możliwość porażenia prądem, wymaga zachowania ostrożności. W przypadku zapotrzebowania na większą moc w zasilaczu, możliwe jest podłączenie dodatkowych akumulatorów, które znacznie wydłużą czas działania. Do tego potrzebne są jednak odpowiednie umiejętności. Takie połączenie wymaga także dobrania odpowiedniej mocy, którą trzeba wyliczyć dobrym miernikiem.

Podziel się