Artykuł sponsorowany Jak powstają opakowania kartonowe?

Jak powstają opakowania kartonowe?

Opakowania kartonowe mają szerokie zastosowanie w użytku przemysłowym, biurowym, czy gastronomicznym. Ważne jest, aby mimo swojej niewielkiej wagi były solidne i wytrzymałe, a przy tym właściwie zabezpieczały swoją zawartość. Mogą też być przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu w ich produkcji makulatury oraz miazgi drzewnej. Przeanalizujmy, jak właściwie przebiega dokładny proces produkcji opakowań kartonowych.

Podstawa produkcji to wybór odpowiednich materiałów

Produkcja opakowań kartonowych najczęściej rozpoczyna się od wyboru takich materiałów, które są bezpieczne dla środowiska i nadają się do recyklingu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładzie się na dbałość o środowisko i produkty biodegradowalne. Jak tłumaczy pracownik z firmy Matpack:

Wytwarzanie kartonów ekologicznych powinno być oczkiem w głowie każdego producenta. Dzięki temu tworzy się takie opakowania, które służą nie tylko innym ludziom, ale przede wszystkim środowisku. Ponadto, doskonale zatrzymują one walory zapachowe i smakowe żywności.

Obróbka termiczna i chemiczna oraz sklejanie

Materiały używane do produkcji opakowań kartonowych są poddawane specjalnej obróbce termicznej oraz chemicznej. W wyniku tej obróbki powstaje jednolita, papierowa warstwa, która jest fundamentem kartonu. Wytwarza się większą ilość takich warstw, a następnie skleja je ze sobą. W taki sposób powstaje tektura, czyli najbardziej trwały materiał papierniczy. Jej ostateczna wytrzymałość i sztywność zależy od ilości sklejonych ze sobą papierowych warstw.

Sklejanie opakowania i ostatnie szlify

Opakowania kartonowe mogą mieć różne kształty, a przy tym znacząco się od siebie różnić. Skrajanie tektury na podstawie wcześniej przygotowanego szablonu pozwala na uzyskanie każdego wzoru opakowania kartonowego. Ostatnim etapem produkcji opakowań kartonowych jest ich sklejanie. Najczęściej wykorzystuje się do tego maszyny, które nadają kartonom przestrzenny kształt. Ponadto opakowania, które przeznaczone są do celów komercyjnych wymagają szczególnej oprawy, więc poddaje się je koloryzacji, a także naklejaniu nadruków - na przykład z logiem konkretnej firmy. Mogą być również pokrywane specjalnym papierem, który jest milszy w dotyku niż faktura samego kartonu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas