Artykuł sponsorowany Honowanie detali wielkogabarytowych

Honowanie detali wielkogabarytowych

Obróbka skrawaniem to skuteczny sposób na to, by nadawać elementom wykonanym z metalu pożądane kształty. Wyróżniamy przy tym obróbkę wiórową oraz ścierną, która zwykle odbywa się na mniejszych głębokościach. Do tej ostatniej grupy zaliczamy honowanie. Czym dokładnie charakteryzuje się ten proces i na czym polega jego zastosowanie w przypadku detali wielkogabarytowych?

Przebieg i zastosowanie procesu honowania

Honowanie to rodzaj obróbki ściernej wygładzającej, czyli takiej, która ma na celu poprawę gładkości elementów poddawanych temu procesowi. W tym celu wykorzystuje się specjalne osełki o odpowiedniej grubości zamocowane na głowicach honownicy, która jest sterowana cyfrowo. Za pomocą osełek usuwa się nadmiar materiału z powierzchni obrabianych detali, przy czym najczęściej dotyczy to otworów, zagłębień i powierzchni w kształcie walca bądź stożka. Z uwagi na wyjątkową dokładność co do wymiarów i kształtów, jaką pozwalają osiągnąć nowoczesne honownice, honowanie traktowane jest jako metoda obróbki wykańczającej, przy pomocy której można nadawać detalom pożądaną średnicę i skutecznie usuwać rozmaite niedoskonałości w postaci zbyt chropowatych, zarysowanych czy zakrzywionych powierzchni otworów. Tak precyzyjne gładzenie poprawia efektywność pracy mechanizmów oraz ich trwałość, sprawiając, że na powierzchni elementów nie występują naprężenia.

Na czym polega honowanie detali wielkogabarytowych?

Jak wcześniej wspomniano, szlifowanie krzyżowe odbywa się przy użyciu honownicy i to od parametrów technicznych tego urządzenia zależy, jakich rozmiarów elementy metalowe będą mogły być poddane honowaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku detali wielkogabarytowych, które z racji swoich znacznych wymiarów wymagają użycia wyspecjalizowanej honownicy. Takie urządzenie znaleźć można np. w parku maszynowym firmy Jurgal, która zajmuje się szeroko pojętą obróbką skrawaniem. Honownica, o której mowa, służy do obrabiania elementów, których długość wynosi do 10 metrów, a średnica sięga nawet do 1 metra. Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo tak szerokiego zakresu wymiarów detali gabarytowych, ich honowanie odbywa się przy zachowaniu wymaganych parametrów co do wielkości otworu i chropowatości powierzchni. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna obróbka różnego rodzaju detali wielkogabarytowych, w tym cylindrów, tulei, korpusów, rur, siłowników czy elementów bloków. Mogą to być konstrukcje wykonane z różnych metali, np. stalowe, aluminiowe czy miedziane. Honowanie detali wielkogabarytowych ma istotne znaczenie w wielu gałęziach przemysłu, głównie maszynowego i ciężkiego, ale też m.in. w odlewnictwie, w branży chemicznej, hutniczej i hydraulicznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas